Guinnessova kniha rekordov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Múzeum Guinnessovej knihy rekordov v Hollywoode.

Guinnessova kniha rekordov (v originále Guinness Book of Records) je každoročne vydávaná kniha, obsahujúca medzinárodne uznávanú zbierku svetových rekordov, ľudských úspechov, ako aj extrémov prírody.

Vznik

10. novembra, 1951 sir Hugh Beaver, ktorý bol v tom čase generálnym riaditeľom pivovaru Guinness bol na stretnutí poľovníkov vo Wexfordskej zátoke pri rieke River Slaney v Írsku. Počas večierku sa dostal do sporu o tom, že ktoré lovné vtáctvo je najrýchlejšie v Európe, či je to kulík zlatý, alebo jarabica. V ten večer v Castlebridge, Beaver dospel k názoru, že je nemožné získať spoľahlivý zdroj pre potvrdenie či to je alebo nie je kulík. Napadlo ho, že musí byť omnoho viacej rôznych "sporov" a stávok, ktoré sú počas nocí vo všetkých 81 400 krčmách Spojeného kráľovstva či Írska a v skutočnosti neexistuje kniha, v ktorej by boli zozbierané informácie, ktoré by mohli potvrdiť, alebo vyvrátiť argumenty o tom, čo je pravda, a čo nie. Uvedomil si, že takáto kniha by sa mohla veľmi ľahko stať populárnou.

Beaverov nápad sa začal realizovať, keď mu Christopher Chataway, zamestnanec pivovaru Guinness doporučil dvoch študentov, dvojičky Norrisa a Rossa McWhirterovcov, ktorí v tom čase rozbehli v Londýne informačnú agentúru. Títo dva bratia dostali poverenie zhromaždiť informácie pre prvú Guinessovu knihu rekordov, ktorá bola v auguste, 1954 vydaná a rozdaná v náklade tisíc výtlačkov.

Externé odkazy