Gymnázium Antona Bernoláka (Námestovo, Mieru 307/23)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gymnázium Antona Bernoláka v Námestove
ZameranieGymnázium
RiaditeľMgr. Peter Kuľha
Kontaktné údaje
AdresaMieru 307/23
Námestovo
Oficiálny webOficiálna stránka

Gymnázium Antona Bernoláka je gymnázium v Námestove so štvorročným a osemročným štúdiom (zameraným na cudzie jazyky) s alternatívnym učebným plánom. Na gymnáziu je Štátna jazyková škola. Od začiatku šk. roka 2018/2019 sa na ňom otvorilo Bilingválne Gymnázium zamerané na Ruský Jazyk.

Vedenie školy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Riaditeľ školy: Mgr. Peter Kuľha.
  • Zástupcovia školy: Mgr. František Glomba, PhDr.Ľubomír Jaššo a PaedDr.Tibor Kitaš

Vznik a vývoj školy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Vznik školy v každom spoločenstve predstavuje mimoriadnu udalosť, pretože pre mládež škola znamená východisko získania veľmi dôležitých životných hodnôt prostredníctvom výchovy a vzdelania. História námestovského školstva siaha až do 17. storočia, no ešte v druhej polovici 20. storočia chýbala v tomto regióne stredná škola. Chýbala o to viac, že Námestovo sa stáva práve v tomto období skutočným politicko-správnym, hospodárskym a kultúrnym centrom Hornej Oravy. Snahy o založenie strednej školy — gymnázia siahajú do dvadsiatych rokov 20. storočia, avšak reálnu podobu nadobúdajú až začiatkom 50-tych rokov, kedy rada Okresného národného výboru v Námestove vr. 1952 podala návrh na zriadenie pedagogického gymnázia a Povereníctvo školstva v Bratislave s platnosťou od 1. 9.1953 návrh založenia školy schválilo. Napriek týmto skutočnostiam do platnosti vstupuje iný variant vytvorenia strednej školy, vyplývajúci zo zákona o úprave jednotného školstva. Na jeho základe aj v Námestove dochádza najskôr k zjednoteniu bývalej ľudovej a meštianskej školy na osemročnú strednú školu a ďalšou školskou reformou vymedzenou zákonom č 35/53 sa zriaďuje jedenásťročná stredná škola prostredníctvom výberových tried v 9. -11. ročníku. Skutočná realizácia tejto reformy a jej presadenie si vyžiadala nemalé úsilie miestnych funkcionárov, za ktorých je potrebné spomenúť aspoň Fridricha Heseka, vtedajšieho riaditeľa osemročnej školy. Jedenásťročná stredná škola (J S Š) bola zriadená Krajským národným výborom v Žiline v auguste 1953 s platnosťou od 1.9.1953. Preto tento dátum považujeme za dátum vzniku všeobecnovzdelávacej strednej školy, dnešného gymnázia.
  • Školská budova, v ktorej sa dnešné gymnázium nachádza, bola postavená v rokoch 1935 — 1937. Vyučovať sa v nej začalo začiatkom januára 1938 v triedach ľudovej a meštianskej školy. Po vzniku JSS sa v nej vyučovali triedy všetkých troch stupňov. Súčasťou školy sa od roku 1953 stal aj žiacky domov (ZD), ktorého miestnosti sa nachádzali najskôr v provizórnych priestoroch mesta a v triedach školskej budovy, neskôr v novopostavenom drevenom baraku pri školskej budove. ZD riešil prostredníctvom ubytovania problémy dochádzajúcich žiakov z väčších vzdialeností, pretože v tom období boli spoje značne obmedzené. Funkciu riaditeľa i vychovávateľov vykonávali pedagógovia školy na čiastočný úväzok (Mazúr, Hleba, Radzo, Urbanova, Jagelka). Aj budova a školské priestory majú svoju osobitnú históriu. Prvou vážnou udalosťou bolo jej veľké poškodenie pri prechode frontu na sklonku druhej svetovej vojny. Rekonštrukcia nebola poslednou, pretože vplyvom nárastu žiakov a tried sa uskutočnili ďalšie tri prístavby školy (1985, 1989, 1993) a rôzne stavebné úpravy.

Projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Na škole sú každý rok realizované rôzne projekty. Momentálne je zapojená v nasledujúcich:

  • Kultúrne mosty bez hraníc
  • PC Based Math Project for High School
  • Modernizácia vzdelávacieho procesu na stredných školách
  • Nová škola
  • Elektronizácia jedálne

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Súradnice: 49°24′28″S 19°29′04″V / 49,407826°S 19,484387°V / 49.407826; 19.484387