HVD

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
HVD Logo shaded.svg
Štruktúra

HVD alebo Holographic Versatile Disc (holografický viacúčelový disk) je pokročilá technológia optických diskov, ktorá je dnes ešte v štádiu vývoja. Očakáva sa, že HVD prinesie výrazné zvýšenie dátovej kapacity oproti systémom HD DVD a Blu-Ray.

Základom technológie HVD bude použitie tzv. kolineárnej holografie, čo značí, že dva druhy laseru, červený a modro-zelený, budú spojené do jedného lúča. Úlohou modro-zeleného laseru je čítať dáta uložené na nosiči, úlohou červeného laseru je riadiť pohyb po disku. Polopriepustné zrkadlo v tele disku umožňuje uloženie dátovej stopy a riadiacej stopy v rozdielnych výškach (riadiaca stopa je bližšie k podkladu nosiča). Rozmermi bude HVD rovnaké ako CD alebo DVD, teda disky budú mať v priemere 12 cm a hrúbku 1,2 mm, prehrávače nového formátu však pravdepodobne nebudú kompatibilné s predchádzajúcimi systémami.

Očakáva sa, že HVD budú disponovať kapacitami až do 10 terabytov, čo je približne 6 000-krát viac ako CD-ROM, 830-krát viac ako DVD a 160-krát viac ako jednovrstvové nosiče Blue-Ray. HVD bude disponovať prenosovou rýchlosťou 1 Gbit, teda 125 MB, za sekundu.

Prvé disky s kapacitou 200 GB by mali byť dostupné koncom prvého polroka 2006.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]