Ha-sifrija ha-leumit

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Hlavná budova knižnice

Ha-sifrija ha-leumit (- hebrejským písmom הספרייה הלאומית - doslova Národná knižnica - po anglicky The National library of Israel - doslova Izraelská národná knižnica; do roku 2007 po hebrejsky Bejt ha-sfarim ha-leumi ve-ha-universitai - hebrejským písmom בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי - doslova Židovská národná a univerzitná knižnica - po anglicky Jewish National and University Library, JNUL) je národná knižnica Štátu Izrael, ktorá má zároveň slúžiť ako „Národná knižnica židovského ľudu.“[1] Nachádza sa v kampuse Hebrejskej univerzity v komplexe Giv'at Ram v Jeruzaleme a rovnako slúži ako univerzitná knižnica.

Archív knižnice obsahuje vyše 5 miliónov kníh. Ide o zďaleka najväčšiu svetovú zbierku hebrejských a židovských diel a obsahuje rovnako veľké množstvo vzácnych rukopisov, kníh a artefaktov.

Poslaním knižnice je aj zhromažďovať:

  1. Všetky diela publikované v Izraeli v akomkoľvek jazyku
  2. Všetky publikované diela o Izraeli, Krajine izraelskej, judaizme a Židoch, vo všetkých jazykoch z akéhokoľvek štátu na svete
  3. Všetky diela publikovaná v hebrejčine alebo inom jazyku židovskej diaspory (ako je jidiš alebo ladino)

Ze zákona je dané, že dve kópie všetkých kníh vydaných v Izraeli, musia byť uložené v tejto knižnici. V roku 2001 bol zákon doplnený o audio a video nahrávky a iné typy netlačených médií.[2]

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. About the Library - History and Aims [online]. Jewish National and University Library, [cit. 2008-05-22]. Dostupné online. (anglicky)
  2. Depositing Books to The Jewish National & University Library [online]. Jewish National and University Library, [cit. 2008-05-19]. Dostupné online. (anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]