Halma

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Halma
Halma.png
Halma
Základné informácie
Autor George Howard Monks
Počet hráčov 2, 4
Rok vydania 1884

Halma je abstraktná dosková hra pre dvoch, alebo štyroch hráčov, ktorú v roku 1884 vymyslel americký chirurg George Howard Monks. Halma je inšpirovaná staršou hrou s názvom Hoppity.

Počiatočné rozloženie hracích kameňov pre dvoch hráčov
Počiatočné rozloženie hracích kameňov pre štyroch hráčov

Pravidlá[upraviť | upraviť zdroj]

Hracia doska má tvar štvorca a skladá sa zo 16x16 polí štvorcového tvaru. V rohoch hracej dosky sa nachádzajú tzv. dvorce, ktoré sa delia na malé dvorce a veľké dvorce. Na začiatku hry umiestnia hráči svoje hracie kamene na štartovacie pozície. V prípade hry medzi dvomi hráčmi, má každý hráč k dispozícii 19 hracích kameňov svojej farby (obvykle biele a čierne), ktoré sa umiestnia na veľké dvorce v protiľahlých rohoch. V prípade hry medzi štyrmi hráčmi má každý hráč k dispozícii 13 hracích kameňov, ktoré sa umiestnia na všetky malé dvorce v rohoch hracej dosky.

Hráči striedavo vykonávajú jednotlivé ťahy. V každom ťahu môže hráč presunúť jeden svoj kameň na susedné volné pole ľubovolným smerom - ortogonálne aj diagonálne. Hráči môžu preskakovať svoje aj cudzie kamene, pokiaľ je nasledujúce pole v smere skoku voľné, pričom môžu vykonávať aj viacnásobné skoky. Skákanie je nepovinné a v prípade viacnásobného skoku nemusí hráč vykonať všetky skoky. Hracie kamene sa nijak nevyhadzujú a zostávajú v hre až do jej konca.

Cieľom hry je premiestniť všetky svoje hracie kamene na súperov dvorec. Hráč ktorému sa to podarí ako prvému, vyhráva hru.

Varianty hry[upraviť | upraviť zdroj]

Okrem varianty na hracej doske so 16x16 poľami existujú aj ďalšie dve varianty tejto hry, ktoré sa hrajú na hracích doskách s iným počtom polí.

  • 8x8 polí
  • 10x10 polí

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]