Heuvelse kerk

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Heuvelse Kerk

Heuvelse kerk alebo kostol sv. Jozefa je neogotický rímskokatolícky kostol v holandskom meste Tillburg, ktorý bol postavený medzi rokmi 1872 - 1889. Architektom kostola bol Hendrik Jacobus van Tulder. Kostol sa nachádza na ulici 122 Heuvelring, v tesnej blízkosti námestia Heuvel. Farnosť v centre mesta bola oddelená od farnosti svätého Dionýza van 't Heike, kvôli počtu farníkov.

Kostol bol postavený v dvoch fázach. Prvá bola od 1872 do roku 1873, kedy bol kostol slávnostne otvorený. Avšak nemali dosť peňazí na dokončenie celého kostola. Kostol bol dokončený až v roku 1889, vrátane dvoch 72 m vysokých osemhranných kostolných veží. Kostol je považovaný za jedno z najvýznamnejších diel architekta van Tuldera a je jedným z najväčších gotických cirkevných stavieb v Holandsku.

Budova má monumentálny vchod, ktorý zahŕňa okennú ružicu a sochu sv. Jozefa. Interiér obsahuje okná z farebného skla. Hlavný oltár bol navrhnutý Hendrikom van der Geldom. Kostol je známy vďaka svojej eucharistickej adorácii, ktorá sa tam pravidelne koná.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]