Hokejková kontroverzia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rôzne rekonštrukcie vývoja teplôt na severnej pologuli za posledných 1000 rokov. Pre popis (v angličtine) klikni na obr.

Hokejková kontroverzia je spor, ktorý začal v roku 2003 Stephen McIntyre a Ross McKitrick[1][2] kvôli zrekonštruovaným odhadovaným priemerným teplotám na severnej pologuli za posledné tisícročie,[3] a to hlavne kvôli rekonštrukcii nachádzajúcej sa vo vedeckej štúdii autorov Michael E. Mann, Raymond S. Bradley a Malcolm K. Hughes.[4] Autori sú často citovaní ako „MBH“ a ich práca sa skrátene označuje „MBH98 rekonštrukcia“.

Termín hokejkový graf dostal svoje pomenovanie od Jerryho Mahlmana, hlavy Geophysical Fluid Dynamics Laboratory.[5]

Pochybnosti prezentované klimatoskeptikmi sa týkajú presnosti dát, ich výberu, a metodiky ich spracovania. Najväčšie pochybnosti vzbudzuje údajná absencia stredovekého teplého obdobia a tzv. malej doby ľadovej. Michael E. Mann a jeho spolupracovníci všetky námietky odmietli ako neodôvodnené a podľa klimatoskeptikov odmietli zverejniť dáta, z ktorých ich práca vychádzala, ako aj postup, ktorým ich vyhodnocovali.

Michael E. Mann na webovej stránke RealClimate obhajuje svoju prácu a jej výsledky tvrdením: „Obvinenia, že hokejková rekonštrukcia je založená len na dvoch publikáciach Michaela Manna a jeho kolegov (1998 a 1999), sú úplne nepravdivé. V takmer tucte rekonštrukcií priemernej teploty severnej hemisféry, ktoré vychádzajú z modelov, a tiež z proxy údajov, rôzne skupiny odborníkov nezávisle od seba majú ten istý záver, že teplota konca 20. storočia je v dlhodobom kontextu storočia až jedného tisícročia anomálne.“[6]

Podľa klimatoskeptikov však autorom alebo spoluautorom týchto ďalších prác bol buď samotný Michael E. Mann alebo jeho blízki spolupracovníci (napríklad Phil Jones a Keith Briffa). Tie isté osoby sa majú nachádzať aj na zoznamoch recenzentov a editorov, ktorí uvedené práce kontrolovali pred ich publikáciou.[7].

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. What is the ‘Hockey Stick’ Debate About? http://www.uoguelph.ca/~rmckitri/research/McKitrick-hockeystick.pdf Ross McKitrick 4 apríl 2005 University of Guelph
  2. MCINTYRE, Stephen; MCKITRICK, Ross. Corrections to the MANN et. al. (1998) proxy data base and northern hemispheric avarage temperature series [online]. 2003, [cit. 2009-12-31]. Dostupné online. (anglicky)
  3. Hockey Stick [online]. Realclimate, 2004-11-28, [cit. 2007-05-08]. Dostupné online.
  4. MANN, Michael E.; RAYMOND S., Bradley; MALCOLM K., Hughes. Global-scale temperature patterns and climate forcing over the past six centuries [online]. Nature, 1998, [cit. 2009-12-31]. Dostupné online. (anglicky)
  5. Climate legacy of 'hockey stick' [online]. BBC, 2004-08-16, [cit. 2007-05-08]. Dostupné online.
  6. http://www.realclimate.org/index.php/archives/2004/12/myths-vs-fact-regarding-the-hockey-stick/ Myth vs. Fact Regarding the "Hockey Stick"
  7. http://climateaudit.org/2009/12/23/climategatekeeping-jones-reviews-mann/ Climategatekeeping: Jones reviews Mann

Zdroj[upraviť | upraviť kód]