Hokejková kontroverzia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Rôzne rekonštrukcie vývoja teplôt na severnej pologuli za posledných 1000 rokov. Pre popis (v angličtine) klikni na obr.

Hokejková kontroverzia je spor, ktorý začal v roku 2003 Stephen McIntyre a Ross McKitrick[1][2] kvôli zrekonštruovaným odhadovaným priemerným teplotám na severnej pologuli za posledné tisícročie,[3] a to hlavne kvôli rekonštrukcii nachádzajúcej sa vo vedeckej štúdii autorov Michael E. Mann, Raymond S. Bradley a Malcolm K. Hughes.[4] Autori sú často citovaní ako „MBH“ a ich práca sa skrátene označuje „MBH98 rekonštrukcia“.

Termín hokejkový graf dostal svoje pomenovanie od Jerryho Mahlmana, hlavy Geophysical Fluid Dynamics Laboratory.[5]

Pochybnosti prezentované klimatoskeptikmi sa týkajú presnosti dát, ich výberu, a metodiky ich spracovania. Najväčšie pochybnosti vzbudzuje údajná absencia stredovekého teplého obdobia a tzv. malej doby ľadovej. Michael E. Mann a jeho spolupracovníci všetky námietky odmietli ako neodôvodnené a podľa klimatoskeptikov odmietli zverejniť dáta, z ktorých ich práca vychádzala, ako aj postup, ktorým ich vyhodnocovali.

Michael E. Mann na webovej stránke RealClimate obhajuje svoju prácu a jej výsledky tvrdením: „Obvinenia, že hokejková rekonštrukcia je založená len na dvoch publikáciach Michaela Manna a jeho kolegov (1998 a 1999), sú úplne nepravdivé. V takmer tucte rekonštrukcií priemernej teploty severnej hemisféry, ktoré vychádzajú z modelov, a tiež z proxy údajov, rôzne skupiny odborníkov nezávisle od seba majú ten istý záver, že teplota konca 20. storočia je v dlhodobom kontextu storočia až jedného tisícročia anomálne.“[6]

Podľa klimatoskeptikov však autorom alebo spoluautorom týchto ďalších prác bol buď samotný Michael E. Mann alebo jeho blízki spolupracovníci (napríklad Phil Jones a Keith Briffa). Tie isté osoby sa majú nachádzať aj na zoznamoch recenzentov a editorov, ktorí uvedené práce kontrolovali pred ich publikáciou.[7].

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. What is the ‘Hockey Stick’ Debate About? http://www.uoguelph.ca/~rmckitri/research/McKitrick-hockeystick.pdf Ross McKitrick 4 apríl 2005 University of Guelph
  2. MCINTYRE, Stephen; MCKITRICK, Ross. Corrections to the MANN et. al. (1998) proxy data base and northern hemispheric avarage temperature series [online]. 2003, [cit. 2009-12-31]. Dostupné online. (anglicky)
  3. Hockey Stick [online]. Realclimate, 2004-11-28, [cit. 2007-05-08]. Dostupné online.
  4. MANN, Michael E.; RAYMOND S., Bradley; MALCOLM K., Hughes. Global-scale temperature patterns and climate forcing over the past six centuries [online]. Nature, 1998, [cit. 2009-12-31]. Dostupné online. (anglicky)
  5. Climate legacy of 'hockey stick' [online]. BBC, 2004-08-16, [cit. 2007-05-08]. Dostupné online.
  6. http://www.realclimate.org/index.php/archives/2004/12/myths-vs-fact-regarding-the-hockey-stick/ Myth vs. Fact Regarding the "Hockey Stick"
  7. http://climateaudit.org/2009/12/23/climategatekeeping-jones-reviews-mann/ Climategatekeeping: Jones reviews Mann

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]