Hrvatska radiotelevizija

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search
Hrvatska radiotelevizija
krajina Flag of Croatia.svg Chorvátsko
typ rozhlasová
premiéra 1956
webstránka www.hrt.hr

Hrvatska radiotelevizija skr. HRT je chorvátska rozhlasová a televízna spoločnosť. Hlavné sídlo je v Záhrebe, na Prisavlji.

Založenie[upraviť | upraviť zdroj]

Za deň vzniku sa berie 15. máj 1926, kedy bola založená rozhlasová spoločnosť Radio Zagreb (Rádio Záhreb). Rádio začalo vysielanie so slovami: "Halo, Halo! Ovdje Radio Zagreb!" (Haló, Haló, tu rádio Záhreb), hlasom chorvátskej herečky a knihovníčky Boženy Begović. V roku 1940 bolo Rádio Záhreb nacionalizované.

Televízia začala vysielať 15. mája 1956, najprv pod názvom TV Zagreb (TV Záhreb). Bola prvou televíziou vo vtedajšej Juhoslávii. Druhý program chorvátskej rádio–televízie začal vysielať v roku 1972.

Počas roku 1990 sa názov TV Záhreb zmenil na Chorvátske rádio a televízia a v roku 1995 na Chorvátska rádio–televízia. Jej tretiemu programu, známemu ako Z3, bola odobratá licencia v roku 2004 a na uvoľnených frekvenciách začala vysielať RTL televízia. V súčasnosti (január 2013) je „Hrvatska radiotelevizija“ najpopulárnejšia televízia v krajine.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Hrvatska radiotelevizija na chorvátskej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).