Humphrey Appleby

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Sir Humphrey Appleby, GCB, KBE, MVO, MA (Oxon) je fiktívna postava v britských televíznych seriáloch Yes, Minister (čes. Jistě, pane ministře) a Yes, Prime Minister (Jistě, pane premiére). Postavu stvárnil britský herec sir Nigel Hawthorne.

V seriáli Yes, Minister je sir Humphrey Appleby stálym tajomníkom Ministerstva pre administratívne záležitosti (fiktívneho ministerstva britskej vlády). V poslednej epizóde seriálu Yes, Minister (Party Games) sa stane tajomníkom vlády, čo je funkcia, ktorú zastáva v nadväzujúcom seriáli Yes, Prime Minister. Za stvárnenie tejto postavy získal Nigel Hawthorne štyrikrát (v rokoch 1981, 1982, 1986 a 1987) cenu BAFTA v kategórii Best Light Entertainment Performance.

Sir Humphrey je majster manipulácie, často sa vyjadruje rozvláčne - napríklad: Vzhľadom na mierne nebulóznu a nekonkrétnu povahu vášho poslania, aj trochu okrajový a periférny charakter vášho vplyvu na centrálne rokovanie a rozhodovanie v rámci politického procesu, zrejme existuje dôvod na reštrukturalizáciu ich akčných priorít takým spôsobom, že vaša likvidácia sa z ich aktuálnej agendy eliminuje. (tým ministra informoval, že už nie je na zozname teroristov)[1] - alebo úplne zahmlievajúco, ako napríklad: Nanešťastie, hoci tá odpoveď vskutku bola jasná, jednoduchá a priama, napriek tomu nastane istá ťažkosť, ak jej máme oprávnene prisúdiť štvrtý z prídomkov, ktoré ste teraz uviedol. Keďže presná korelácia medzi informáciou, ktorú ste tam v parlamente predniesol, a faktami, pokiaľ môžu byť identifikované a prezentované, je žiaľbohu taká, že pôsobí gnozeologické problémy, a to takých rozmerov, ktoré veľmi zaťažujú logické i sémantické zdroje anglického jazyka bremenom oveľa ťažším ako môže podľa rozumných očakávaní uniesť. (oznámenie premiérovi, že v snemovni - hoci nevedome - klamal).[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Humphrey Appleby na českej Wikipédii.
  1. "The Death List". Yes, Minister 3. časť, 2. séria.
  2. "The Tangled Web". Yes, Minister 8. časť, 2. séria.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]