Preskočiť na obsah

Hyllos

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Hyllos (starogr. Ὕλλος – Hyllos, lat. Hyllus) je v gréckej mytológii syn najväčšieho hrdinu Herakla a jeho druhej manželky Déianeiry.

V čase keď bol Herakles predaný do otroctva ku kráľovnej Omfalé, jeho nepriateľ a bývalý pán, mykénsky kráľ Eurystheus, vyhnal jeho ženu Déianeiru a ich deti zo sídla v Tirynte. Heraklova rodina sa potom uchýlila u jeho priateľa trachínskeho kráľa Kéyka.

Asi po troch rokoch sa na pokyn matky dal Hyllos do pátrania po svojom otcovi. Našiel ho v Oichalii, kde vykonal pomstu na kráľovi Eurytovi za predchádzajúce urážky a aj za to, že odmietol svoju dcéru Iolu dať Heraklovi za manželku. Hyllova radosť zo stretnutia s otcom však netrvala dlho. Medzitým totiž jeho matka Déianeira poslala Heraklovi plášť, ktorý mu po oblečení spôsobil kruté bolesti. Hyllos sa preto vrátil k matke a zahrnul ju výčitkami.

Matka mu to vysvetlila a porozprávala príhodu, ktorá sa udiala pred niekoľkými rokmi. Keď sa s Heraklom krátko po svadbe vracali z Kalydónu na Tiryns, pri prechode cez rieku ich prenášal Kentaur Nessos a pretože sa mu zapáčila, chcel ju uniesť. Herakles to však spozoroval a jednou ranou ho otráveným šípom usmrtil. Umierajúci Nessos jej však ešte stihol poradiť, ako nestratiť v budúcnosti manželovu lásku. Povedal jej aby si nabrala z jeho krvi a tou nech natrie Heraklov odev v čase, keď sa straty jeho lásky bude obávať a on sa do nej opäť zamiluje. A tá situácia práve nastala, pretože Herakles sa pri ťažení proti Eurytovi stretol s jeho krásnou dcérou Iolou a jeho láska k nej vzplanula. Ona sa to dozvedela a chcela podľa Nessovej rady znovu získať lásku svojho manžela, netušiac, že ju zákerný Nessos oklamal.

Plášť, napustený Nessovou jedovatou krvou, Herakla pomaly zabíjal. Keď Hyllos vysvetlil otcovi, že Déianeira je nevinná, že len nevedomky podľahla krutej intrige, vrátil sa k nej, ale už ju nenašiel živú, sama si vzala život.

Vo veľkých bolestiach pomaly umierajúci Herakles prosil Hylla, aby ho zbavil života a skrátil jeho utrpenie, Hyllos sa však k tomu nedokázal odhodlať. Druhé otcove želanie ale splnil: vzal si krásnu Iolu za manželku.

Keď Heraklov pozemský život skončil, Hyllos sa vrátil na Tiryns, kde žil so svojou ženou do doby, kým ho mykénsky kráľ Eurystheus odtiaľ vyhnal. Hyllos potom našiel útočisko v Aténach a tam sa dožil Eurystheovej porážky i jeho potupnej smrti.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]