i-Cybie

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
i-Cybie

i-Cybie je animálny robot v tvare robotického psa.

iCybie je výsledkom výskumu spoločnosti Tiger Electronics, tá však skrachovala a v súčasnosti robotického psíka vyrába a dodáva spoločnosť Silverlit toys. iCybie, ktorý bol na trh daný v auguste 2001 má podobné vlastnosti ako AIBO robotický psík spoločnosti SONY, je však podstatne lacnejší. Jeho cena v USA je 199 USD, teda v prepočte zhruba 8000 Sk. iCybie je plne autonómny, poslúcha na svoje meno a dokáže sa pohybovať za zvukom, ako je volanie jeho mena, ľudský hlas, tlieskanie apod. Na jedno tliesknutie sa dokáže zorientovať a zistiť odkiaľ prišiel zvuk a pohybuje sa smerom k nemu. Ak zatlieskate dvakrát po sebe, robot si sadne. Celkovo existuje až 16 rôznych kombinácií tliesknutí a k nim priradených funkcií.

Inou možnosťou ako riadiť iCybieho je používať slovné príkazy. Napríklad vyslovením slova SIT (sadni) si robot sadne. Celkovo je k dispozícii 8 rôznych slovných príkazov. K riadeniu robota je ďalej možné použiť diaľkové ovládanie, ktoré je priložené k dodávke psíka.

Dokáže prejavovať štyri emócie a to šťastie, smútok, hyperaktivitu a únavu. Po kúpe je robot šteňaťom, postupne dospieva až na vyspelého jedinca. Keď sa užívateľ prestane iCybiemu venovať, ďalších 10 až 30 minút potom vykonáva autonómne svoju činnosť a následne upadne do letargie. Podobne ako AIBO, dokáže ísť autonómne k nabíjačke a dobiť svoje batérie, keď je to potrebné. Možno ho dostať v mnohých farbách, podľa priania zákazníka.

O tom, že konštrukcia takéhoto robota nie je jednoduchou záležitosťou svedčí aj to, že iCybie je zložený z 1400 súčiastok a drôty, ktoré obsahuje, majú dokopy dĺžku až 27 metrov. Celkovo je v robotovi zamontovaných 16 motorčekov. Prvé nabitie batérií trvá až 10 hodín, každé ďalšie nabíjanie trvá 4 – 6 hodín. Na jedno nabitie pritom dokáže iCybie pracovať 1,5 až 2,5 hodiny. Robot sa z času na čas podrobuje vnútornej kontrole, aby sa uistil, že je všetko v poriadku. Počas tejto kontroly sa nevenuje interakcii so svojim okolím a namiesto toho robí mechanické pohyby, hýbe prednými a zadnými nohami, otáča hlavou apod. Táto kontrola stavu sa deje po vybalení robota z krabice, teda keď je spustený po prvý raz, po dobíjaní batérií a po vložení nových batérií. Pri jeho pohybe počuť mechanické zvuky, aké si možno predstaviť pri pohybe akéhokoľvek mechanického zariadenia.

Zmysly tvorí až 70 senzorov, ktoré mu dovoľujú získavať informácie z prostredia. Možno ich rozdeliť na niekoľko typov:

  • Senzory zamerané na zisťovanie prekážok v pohybe robota
  • Senzory určené na vnímanie dotyku, určené na to, aby ste mohli psíka pohladiť
  • Infračervený senzor na komunikáciu s inými iCybie psíkmi, takže sa môžu spolu hrať
  • Detektor pohybu – umožňuje používať iCybieho aj ako strážneho psa.
  • Zvukové senzory zorientujú robota vzhľadom na zdroj zvuku a umožnia analyzovať zvukové signály
  • Senzory rovnováhy a orientácie pomáhajú iCybiemu zorientovať sa v priestore a určiť svoju polohu.

Táto hračka nie je pre malé deti, odporúčaný vek je minimálne 14 rokov a viac.