Preskočiť na obsah

ISO obraz

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

ISO obraz alebo obraz disku je archívny súbor obsahujúci digitálnu kópiu dát na optickom disku. Názov je odvodený od súborového systému ISO 9660, ktorý sa používa na ukladanie dát na CD. Dnes sa označenie používa pre obraz akéhokoľvek optického disku bez ohľadu na súborový systém (napríklad UDF). Súbory ISO obrazu majú obvykle príponu .iso, pri použití na Mac OS X .cdr.

ISO obraz obsahuje okrem dátových súborov aj všetky metadáta súborového systému vrátane Boot sektoru, štruktúr a atribútov, vrátane spúšťacieho kódu, štruktúry a vlastností. Vďaka týmto vlastnostiam je ISO obraz vhodnou alternatívou k fyzickým médiám pre prenos dát.

Rovnako ako pri akomkoľvek inom archíve, ISO obraz obsahuje všetky dáta zo súborov obsiahnutých na archivovaných CD resp. DVD. Sú uložené v nekomprimované podobe. ISO image nepodporuje multi-track, preto nemôže byť použitý pre audio CD, VCD, CD audio a hybridné CD.

ISO image je nezávislý formát súboru, pričom zlučuje niekoľko druhov súborov do jediného súboru v podobe v akej sú uložené na optickom médiu. Najdôležitejším znakom ISO, je to, že sa môže priamo napáliť na DVD / VCD / CD s pomocou napaľovacieho softvéru. Limitom je veľkosť súboru v ISO obraze, maximálna veľkosť jedného súboru je obmedzená na 2 GB.

Typické použitie

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Distribúcia softvéru
  • Virtuálny disk, ktorý napodobňuje fyzický CD alebo DVD. Virtuálna mechanika (napr. pri hraní počítačových hier) dosahuje lepší výkon, pretože pevný disk je niekoľkonásobne rýchlejší ako CD / DVD disk.