Ibarra (mesto)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Ibarra je mesto v severnom Ekvádore, hlavné mesto provincie Imbabura. Počet obyvateľov dosiahol v roku 1990 80477. Leží na úpätí sopky Imbabura na ľavom brehu rieky Tahuando. Nachádza sa asi 45 míľ severozápadne od hlavného mesta Ekvádoru Quito.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Ibarra bola založená Španielmi v roku 1606. Bolo tu postavených veľa pekných kostolov a verejných budov, ale zemetrasenie v roku 1868 z nich veľa zničilo. Inský vládca Atahualpa sa narodil v inkskej osade Caranquí asi 2 km odtiaľto.

Helados de paila (ručne pripravovaná zmrzlina / sorbet) bola prvýkrát v Ibarre pripravovaná v časoch Inkov, s použitím snehu / ľadu z priľahlej sopky Imbabura (ktorá dnes už ale neleží pod snehom). Za použitia veľkej bronzovej panvice ponorenej do ľadovej triešte bola do panvice pridávaná šťava z rozličného ovocia (napr. taxo) a tam mrzla.

Súčasná Ibarra[upraviť | upraviť zdroj]

Dnes je Ibarra mestom trhov príťažlivým pre turistov. Má príjemné podnebie, koloniálne bielené domy (ktoré dali mestu prezývku "Biele mesto") a kameňom dláždené ulice. V kostole Santa Domingo sú maľby.

Trhy sa konajú v sobotu a hlavným festivalom je Fiesta de los Lagos konaná posledný týždeň v septembri. Každý rok sa konajú dva pestrofarebné pochody známe ako El Pregón a Virgen del Carmen, ktorý sa koná 16. júla.

Inými atrakciami mesta sú reštaurácie špecializované na miestnu kuchyňu, kluby, diskotéky a známe paraglajdingové kluby.

Družobné mesto[upraviť | upraviť zdroj]

Ibarra má jedno družobné mesto, určené Sister Cities International, Inc. (SCI):