Imperfektum

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Imperfektum (lat.) je v niektorých jazykoch slovesný čas vyjadrujúci trvací (teda neukončený) minulý dej a/alebo sprievodný minulý dej (teda súminulý dej), a často aj dej, ktorý sa v minulosti opakoval. Je to tiež názov slovesného tvaru pre takýto dej.

Imperfektum existuje najmä v latinčine, francúzštine, španielčine, taliančine, gréčtine a bulharčine. V minulosti existoval vo všetkých slovanských jazykoch, napr. v češtine až do 15. storočia. V širšom zmysle existuje aj napr. v angličtine (minulý priebehový čas), perzštine, turečtine a podobne.

Vo fínčine sa ako imperfektum označuje to, čo v iných jazykoch nazývame aorist. V nemčine je imperfektum iné označenie pre slovesný čas väčšinou označovaný ako préteritum; vhodnosť označenia imperfektum pre tento nemecký čas je sporná, lebo trvácnosť nie je jeho základnou charakteristikou.

V semitských jazykoch tento termín označuje jednu z dvoch sád tvarov (druhou je perfektum). Na rozdiel od latinčiny a iných európskych jazykov pojem imperfektum označuje v semitských jazykoch nie slovesný čas, ale skôr vid. V arabčine sa napríklad jedna z foriem imperfekta používa pri tvorbe záporu minulého času.