Indické oblečenie

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Tradičné indické oblečenie sa značne líši či už farbami, alebo štýlmi, záleží na rôznych faktoroch ako podnebie. O indickom ženskom oblečení môžeme povedať že v podstate zahaľuje. Oblečenie musí chrániť pred slnkom, dažďom ale aj pred zimou (severná India). Tradičné oblečenie tvorí pás látky, ktorý je šikovne ovinutý okolo tela. Najpopulárnejší odev pre ženy sa nazýva sári a dhoti pre mužov.

Ženské oblečenie[upraviť | upraviť zdroj]

Sári

Sári[upraviť | upraviť zdroj]

Každé ženské oblečenie sári je v podstate originál. Je to pruh látky dlhý od 5m - do 9m a od 0,9m do 1,1m široký. Zvyčajne sú ručne tkané, vyšívané (technika zar-dozi), alebo aj maľované. Lacné sári je zo strojovo upravovanej bavlny. Farby sa používajú veľmi konrastné ale aj pastelové (červená - často sa používajú ako svadobné, zelená, modrá, žltá, béžová) Biele sári je vyhradené pre vdovy.

Sári sa skladá z čoli (krátkej blúzky), spodničky (peticoat), ktorá sa nemusí vždy používať, namiesto nej často stačí aj šnúrka v páse, a samotného pruhu látky, ktorý je na konci najdekorativnejší končiaci na hlave ako závoj, alebo pokrývka hlavy, či padá cez rameno alebo zdobí poprsie.

Dievča dostáva prvé sári vo veku 14 - 16 rokov pri nejakej rodinnej slávnosti, teda je možné že sári sa aj dedí.

Tak ako každé oblečenie aj sári podlieha móde. Inšpiráciou sú bollywoodske filmy.

Pandžábi[upraviť | upraviť zdroj]

Hovorí sa mu aj salwar khamiz. Jednoduché pandžábi volajú aj kurta pydžma - základ nášho pyžama.

Lehanga[upraviť | upraviť zdroj]

Široká sukňa.

Mužské oblečenie[upraviť | upraviť zdroj]

Dhoti[upraviť | upraviť zdroj]

Miestne názvy sú aj Veshti alebo Panche.

Lungi[upraviť | upraviť zdroj]