Infrastructure for Spatial Information in the European Community

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Infrastructure for Spatial Information in the European Community (skr. INSPIRE) je iniciatívou Európskej komisie, ktorá si kladie za cieľ vytvoriť európsky legislatívny rámec potrebný na vybudovanie európskej infraštruktúry priestorových informácií.

Čo je to INSPIRE[upraviť | upraviť zdroj]

Infraštruktúra priestorových informácií v ES (INSPIRE). Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2007/2/ES zo 14. marca 2007 o zriadení Infraštruktúry pre priestorové informácie v Európskom spoločenstve.

Povinnosti vyplývajúce zo smernice[upraviť | upraviť zdroj]

Smernica ukladá členským štátom povinnosti v oblasti priestorových dát a služieb na nich založených. Vo všeobecnej rovine určuje pravidlá pre tvorbu metadát (pozri ďalej), sieťové služby, zdieľanie dát a koordináciu. Sieťovými službami sa rozumejú služby, ktoré majú umožniť vyhľadávanie, prehliadanie, sťahovanie a transformáciu dát alebo spustenie ďalších služieb.

Oblasť dát, pre ktorú toto všetko platí sa bude postupne rozširovať. Podrobné pravidlá pre témy uvedené v prílohe I sa musia prijať najneskôr do 15. mája 2009, príloha II a III najneskôr do 15. mája 2012.

K základnému dokumentu sú postupne doplňované vykonávacej smernice, prvá z nich je Nariadenie Komisie ES č. 1205/2008 týkajúca sa metadát, teda toho, ako majú byť priestorové údaje spadajúce pod INSPIRE popísané. Metadáta podľa príloh I a II musia byť pripravené do 2 rokov od prijatia vykonávacích predpisov.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Infrastructure for Spatial Information in the European Community na českej Wikipédii.