Innovacionnyj Technopark Ideja
Innovacionnyj Technopark Ideja (po rusky Инновационный Tехнопарк «Идея»} je inovačno-technologický vedecký park, ktorý bol zriadený na podporu investičnej klímy, zvýšenie podnikateľskej činnosti a vývozných príležitostí Tatárskej republiky.
Technopark poskytuje zúčastneným spoločnostiam potrebnú podporu vo všetkých fázach inovačného cyklu projektu, pri návrhu, experimentálnych konštrukciách a pri výskumných činnostiach. Zodpovedá za interakcie medzi vývojármi, priemyselným sektorom a investormi.
Poloha
[upraviť | upraviť zdroj]Technopark sa nachádza blízko centra hlavného mesta Tatárskej republiky Kazaň. Mesto Kazaň je veľký železničný, automobilový a letecký uzol a najväčší riečny prístav na rieke Volga. Je to jedno z najväčších priemyselných centier v regióne a veľké hospodárske centrum Tatárskej republiky, v ktorom je sústredených viac ako 40 % priemyslu. Tieto fakty majú pre technologický park pozitívny vplyv. Svojou rozlohou okolo 30 000 m² patrí k jedným z najväčších technologickým parkom v Európe.
Vznik a súčasnosť
[upraviť | upraviť zdroj]Rozhodnutie o zriadení teechnoparku bolo prijaté 12. novembra 2002 kabinetom ministrov Tatárskej republiky. Technopark začal svoju činnosť 5. februára 2004 otvorením podnikateľského inkubátora IDEA. Nasledoval vznik Inovačného technologického centra a časti Business park. Technopark je národné centrum pre komerčné využitie high-tech vývoja a kľúčovou štruktúrou zodpovednou za realizáciu Programu inovačného rozvoja republiky Tatársko. Preto, aby práce prebiehajúce na regionálnej úrovni inovačnej infraštruktúry dosiahli úspech, boli založené dcérske spoločnosti: Kamskyj Industriaľnyj Park Master a technopark Innovacionno-proizvodstvennyj Technopark IDEJA - JUGO-VOSTOK.
V súčasnosti technopark eviduje v databáze viac ako 1000 žiadostí z rôznych priemyselných odvetví. Tvorí tím vysokokvalifikovaných manažérov. Zaviedol systém denného monitorovania projektov. Spolupracuje s bankami a inými úverovými inštitúciami pri financovaní projektov. Založil vedecké spoločenstvo pre mladých, talentovaných ľudí vo forme súťaží inovačných projektov.
K základným aktivitám technoparku patrí podpora projektov (denné sledovanie projektov, práca s projektmi v začiatočnej fáze vývoja, organizácia účasti projektu na výstavách, veľtrhoch, konferenciách, prezentácia projektov pre potenciálnych investorov, propagácia samotného výrobku na trhu); poradenské služby (technická a obchodná expertíza projektu, finančné a právne poradenstvo, patentová služba, posúdenie podnikov, nehnuteľností, vybavenia, marketingový výskum, navrhovanie a posudzovanie podnikateľských plánov a investičných projektov); zabezpečenie infraštruktúry (poskytovanie kancelárskych, priemyselných priestorov, konferenčných miestností, vybavenie kancelársky priestorov nábytkom, technické vybavenie kancelárií); informačné služby (využívanie internetu, intranetu, prístup k vedeckým a technickým informáciám, poskytnutie potrebnej literatúry, poskytnutie špecializovaných softvérových nástrojov).
Infraštruktúra
[upraviť | upraviť zdroj]Technopark sa skladá z troch hlavných častí[chýba zdroj]:
- Innovacionnyj Technopark Ideja:
- Inovačný podnikateľský inkubátor s rozlohou 2500 m². Jeho úloha spočíva v poskytnutí vybavenia pre vývojárov. Podpora ich práce, implementácia výskumu a vytváranie prototypov, právna ochrana vývoja. Projekty, nachádzajúce sa v podnikateľskom inkubátore, sú v ňom zaradené na základe odporúčania Odbornej rady. Maximálne zotrvanie projektu v inkubátore je jeden rok. Projektant projektu musí za obdobie jedného roka vyvinúť prototyp, alebo službu schopnú na komerčný predaj.
- Inovačno-technologické centrum s rozlohou 14 200m². Sú to kancelárske priestory pre začínajúce firmy. Doba prenájmu je 3 roky a jeho výhodou je znížená výška nájomného a kompletné zariadenie kancelárskych priestorov nábytkom a technickým vybavením.
- Business park s rozlohou 10 300 m². Komplex kancelárskych priestorov, obchodov a skladových priestorov pre spoločnosti vo fáze expanzie.
- Kamskyj Industriaľnyj Park Master[1] - strojársky priemyselný park.
- Innovacionno-proizvodstvennyj Technopark IDEJA - JUGO-VOSTOK - cieľové priemyselné odvetvia: poľnohospodárstvo, výroba polymérov, výroba stavebných hmôt.
Partneri
[upraviť | upraviť zdroj]Spolupracujúce univerzity:
- RANCHiGS[2]
- Kazanskyj nacionaľnyj issledovateľskyj technologičeskyj universitet[3]
- Akademija nauk Respubliky Tatarstan[4]
Spolupracujúce technoparky:
- Technopolis Chimgrad[5] (Rusko)
- Technopark Lahti Science and Business Park Ltd (Fínsko)
- Kamskyj Industriaľnyj Park Master[1] (Rusko)
Spolupracujúce spoločnosti a organizácie:
ICL-KPO VS[6]; OAO Tatneftechiminvest Cholding[7]; Rossijskaja associacija venčurnogo investirovanija[8]; Fond sodejstvija rozvitiju malych form predprijatij v naučno-techničeskoj sfere[9]; Agentstvo investicionnogo razvitija Respubliky Tatarstan[10]; Nacionaľnoje sodružestvo biznes-angelov[11] Investicionno-venčurnyj fond Respubliky Tatarstan[12]; European Business & Innovation Centre Network[13]; Giľdija upravľajuščych i developerov[14]; Rossijskij Sojuz Chimikov[15]; Sojuz innovacionno-technologičeskych centrov Rossii[16]; Torgovo-promyšlennaja palata Respubliky Tatarstan[17]
Referencie
[upraviť | upraviť zdroj]- ↑ a b Kama Industrial Park Archivované 2014-02-23 na Wayback Machine, prístup 21. február 2014
- ↑ Russian Presidential Academy of National Economy and Public Administration Archivované 2013-06-02 na Wayback Machine, prístup 21. február 2014
- ↑ Kazan National Research Technological University, prístup 21. február 2014
- ↑ Tatarstan Academy of Sciences, prístup 21. február 2014
- ↑ Technopolis "Himgrad", prístup 21. február 2014
- ↑ Oficiálna stránka spoločnosti ICL-KPO VS, prístup 21. február 2014
- ↑ OAO Tatneftechiminvest Cholding, prístup 21. február 2014
- ↑ Rossijskaja associacija venčurnogo investirovanija, prístup 21. február 2014
- ↑ Fond sodejstvija razvitiju malych form predprijatij v naučno-techničeskoj sfere[nefunkčný odkaz], prístup 21. február 2014
- ↑ Agentstvo investicionnogo razvitija Respubliky Tatarstan[nefunkčný odkaz], prístup 21. február 2014
- ↑ The National Union of Business Angels, prístup 21. február 2014
- ↑ Investicionno-venčurnyj fond Respubliky Tatarstan Archivované 2010-12-11 na Wayback Machine, prístup 21. február 2014
- ↑ European Business & Innovation Centre Network, prístup 21. február 2014
- ↑ Giľdija upravľajuščych i developerov Archivované 2011-04-26 na Wayback Machine, prístup 21. február 2014
- ↑ Rossijskij Sojuz Chimikov, prístup 21. február 2014
- ↑ Sojuz innovacionno-technologičeskych centrov Rossii, prístup 21. február 2014
- ↑ Torgovo-promyšlennaja palata Respubliky Tatarstan Archivované 2010-11-04 na Wayback Machine, prístup 21. február 2014
Externé odkazy
[upraviť | upraviť zdroj]- Oficiálna stránka (po rusky), (po anglicky)