Izabela Francúzska (1242)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Izabela Francúzska
navarrská kráľovná a grófka zo Champagne
Socha Izabely v kostole Panny Márie v Poissy
Socha Izabely v kostole Panny Márie v Poissy
Narodenie18. marec 1242
Úmrtie27. apríl 1271 (29 rokov)
Hyères, Sicílske kráľovstvo
RodičiaĽudovít IX.
Margaréta Provensalská
ManželTheobald II.
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Izabela Francúzska

Izabela Francúzska (franc. Isabelle de France, * 18. marec 1242 – † 27. apríl 1271, Hyères) bola navarrská kráľovná (manželka) a grófka zo Champagne. Bola horlivou kresťankou a zúčastnila sa dokonca ôsmej križiackej výpravy.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Izabela sa narodila v marci 1242 ako druhá dcéra francúzskeho kráľa Ľudovíta IX. a Margaréty Provensálskej, dcéry provensálskeho grófa Ramona Berengera V. V roku 1254 ako dvanásťročná svojou nábožnosťou (uvažovala o vstupe do kláštora) zaujala navarrského princa Theobalda II. 6. apríla 1255 ich v Melune oddal františkán Odo Rigaud a po svadbe Theobald trávil nejaký čas na parížskom dvore. Kráľ Ľudovít IX. sa k nemu správal ako k synovi.[1]

Roku 1256 sa Theobald ujal dedičstva po otcovi. Aj po prevzatí Navarry a Champagne úzko spolupracoval so svojim svokrom a stal sa jeho dôverným priateľom. Ľudovít bol pre neho vzorom.[2] Izabela sa na verejných veciach vôbec nepodieľala, jej čas bol úplne vyplnený záujmom o náboženský život, dni trávila so svojím spovedníkom a tajným umŕtvovaním tela.[1]

Drahá dcéra, mierou našej lásky k Nemu je milovať ho bez miery...
– o láske k Bohu z poučenia Ľudovít IX. venovaného dcére Izabele[3]

V júli 1270 sa bezdetní manželia pripojili k tuniskej krížovej výprave, čo sa im stalo osudným. Výpravu postihla katastrofa, na území Tunisu pri čakaní na posily zomrel na úplavicu Ján Tristan, pár dní po ňom aj samotný kráľ Ľudovít. Pri plavbe do Trapani zastihla vracajúcu sa flotilu víchrica a výprava stratila štyridsať vojnových lodí. Vydesení cestovatelia sa rozhodli radšej pre cestu po súši. Do vlasti sa ich napriek tomu vrátilo len pár. Theobald zomrel v decembri 1270 na bližšie neurčenú epidémiu.[pozn. 1] V apríli 1271 na území provensálskeho grófstva zomrela aj Izabela. Pohrebný sprievod tak činil veľkú časť kráľovskej rodiny.[pozn. 2] Theobaldove srdce bolo uložené u jakobínov v Proviens, Izabeline u cisterciánov v Clairvaux[1] a telá oboch manželov vo františkánskom kláštore v Provins.[pozn. 3] dedičom Navarrského kráľovstva sa stal Theobaldov mladší brat Henrich I.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Poznámky[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Jeho vnútornosti boli pochované na mieste skonu v Trapani, telo nabalzamované a spoločne s kosťami švagra a ďalších členov rodiny prevezené do Francúzska.
  2. Okrem Ľudovíta IX. a Jána Tristana zomrel pri návrate tiež Alfonz z Poitiers, jeho manželka Jana a mladá kráľovná Izabela.
  3. Náhrobky zanikli kvôli skaze františkánskeho kostola behom storočnej vojny, schránka na Theobaldove srdce je dnes uložená v miestnom františkánskom kláštore,[4] Izabelina sa nedochovala.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b c EVERGATES, Theodore. Aristocratic women in the County of Champagne. In: EVERGATES, Theodore. Aristocratic women in medieval France. Philadelphia : University of Pennsylvania Press, 1999. ISBN 0-8122-1700-4. S. 86. (anglicky)
  2. LE GOFF, Jacques. Svatý Ludvík. Praha : Argo, 2012. ISBN 978-80-257-0685-5. S. 492. (česky)
  3. Svatý Ludvík, str. 294
  4. www.lamop-intranet.univ-paris1.fr

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Isabela Francouzská (1242–1271) na českej Wikipédii.