Ján I. (Portugalsko)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ján I.
portugalský kráľ
Ján I.
Narodenie11. apríl 1357
Lisabon, Portugalsko
Úmrtie14. august 1433 (76 rokov)
Lisabon, Portugalsko
ManželkaFilipa Lancasterová
PodpisJán I., podpis (z wikidata)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Ján I.

Ján I. (* 11. apríl 1357, Lisabon, Portugalsko – † 14. august 1433, Lisabon) prezývaný Dobrý, Veľký alebo Bastard, bol nemanželský syn portugalského kráľa Petra I., zakladateľ kráľovskej dynastie Avis a desiaty portugalský kráľ. V mužskej línii bol v siedmej generácii potomok prvého portugalského kráľa Alfonza I.

Ľavoboček kráľom Portugalska[upraviť | upraviť zdroj]

Po smrti kráľa Ferdinanda I. (1383) nastala dynastická kríza, pretože zosnulý mal len jedinú dcéru Beatrix a burgundská dynastia tak vymrela po meči. Princezná Beatrix bola zasnúbená mnohokrát, naposledy s kráľom Kastílie Jánom I.

V okamihu Ferdinandovej smrti sa teda ponúkali dvaja možní nápadníci portugalského trónu. Snúbenec dcéry zosnulého Ján I. a nevlastný brat zosnulého Ján, ktorý sa stal správcom kráľovstva. Uchádzači o trón začali medzi sebou bojovať, ale portugalská šľachta stála za správcom kráľovstva a v apríli 1385 zvolila kráľom Portugalska ľavobočka Jána. Jan ako nový kráľ Ján I. preferoval spojenectvo s Anglickom, čo potvrdil svojím sobášom s Filipou, dcérou Jána z Gentu, vojvodu z Lancasteru, a Blanky Lancasterovej, v roku 1387.

Potomkovia[upraviť | upraviť zdroj]

S Filipou mali deväť detí:

s Inês Peres (* asi 1350 – † 1400)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Jan I. Portugalský na českej Wikipédii.