Jad va-šem

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Jad va-šem
Jerusalem, view at Yad Vashem museum.JPG
Jad va-šem
Základné údaje
Adresa Har Herzl
JeruzalemIzrael
Rok založenia 1953
Ďalšie odkazy
Web yadvashem.org

Jad va-šem (iné prepisy: Jad vašem, Jad Vašem[1]; hebr. יד ושם‎) je hlavný izraelský pamätník obetí a hrdinov holokaustu v Jeruzaleme. Areál sa nachádza v Jeruzalemskom lese na západnom svahu Har Herzl, vo výške 804 m n. m.

Bol založený na základe rozhodnutia izraelského parlamentu v roku 1953. Hlavným cieľom pamätníka je zachovávať pamiatku na šesť miliónov obetí holokaustu počas druhej svetovej vojny. V roku 1963 bola pri izraelskom najvyššom súde zriadená mimoriadna komisia pre hľadanie spravodlivých, ktorá ľuďom, ktorí počas holokaustu preukázateľne prispeli k záchrane židov, udeľuje titul Spravodlivý medzi národmi.

Meno pamätníka pochádza z biblického verša: „Dám im vo svojom dome medzi svojimi múrami miesto a meno (hebr. jad va-šem), lepšie nad synov a nad dcéry; dám mu večné meno, ktoré nebude vyhladené.“ (Izaiáš 56:5, Roháčkov preklad)

Po Múre nárekov je Jad vašem druhou najnavštevovanejšou turistickou pamiatkou v Izreali. Ročne ho navštívi asi 1 milión návštevníkov.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Jad Vašem. In: Encyklopedický ústav SAV. Encyclopaedia Beliana. 1. vyd. Bratislava : Veda a Encyklopedický ústav SAV, 2013. 682 s. ISBN 978-80-970350-1-3. Zväzok 7. (In - Kalg), s. 310.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]