Jezabel

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Jezabel bola dcéra Sidónského kráľa Etbaála a manželkou Izraelského kráľa Achaba[1] . Keďže nemala Izraelské korene, ale Sidónske, bola navyknutá na mnohobožstvo, mágiu a nemravné uctievanie Baálov a Ašier[2]. K tejto modloslužbe zvádzala aj svojho muža Achaba a spolu s ním celý Izrael[3] . Tak Boh tvrdo trestal Izrael v čase kráľa Achaba a jeho synov.

Jezabel zomrela vyhodením z okna počas sprisahania kráľa Jehu-a, vo veku cca 60 rokov. Za všetko zlo, čo urobila v Izraeli jej Boh predpovedal, že sa jej telo nedostane do hrobu, ale že ho požerú psy a nebeské vtáctvo a bude ležať zohavená na hnoji.

Zlé činy Jezabel, zachytené v Biblii[upraviť | upraviť zdroj]

  • Vyhľadávala a vraždila Pánových prorokov (1 Kr 18 13)
  • Hľadala na smrť proroka Eliáša, keď pobil 450 Baálových prorokov (1 Kr 19 1-3)
  • Falošne obvinila Izraelského Nabota z rúhania. Nabot bol následne ukameňovaný a Achab sa zmocnil jeho vinice, ktorá bola v blízkosti jeho paláca (1 Kr 21)
  • Zvádzala na modloslužbu a hriech celý Izrael (1 Kr 16)

Smrť Jezabel[upraviť | upraviť zdroj]

Jezabel bola zavraždená - vyhodená z okna, počas sprisahania Izraelského kráľa Jehu-a[4] . Jehu bol vysoký vojenský hodnostár. Prišiel za ním prorok Elizeus a pomazal ho za kráľa nad Izraelom. Keď sa to dopočuli vojaci jeho posádky, skladali mu pod nohy svoje plášte (symbol uznania za kráľa, niečo podobné zažil aj Ježiš počas palmovej nedele pri príchode do Jeruzalema). Jehu si cestou nazbieral väčšie vojsko a keď prišiel do Samárie, zabil Izraelského kráľa Jorama, poranil judského kráľa Ochoziáša a potom prišiel pod kráľovský palác, v ktorom bola Jezabel. Jehu volal "Kto je so mnou, kto?" Nato sa vyklonili traja komorníci. Jehu rozkázal, aby ju zhodili. Komorníci ju teda zhodili z okna paláca, jej krv postriekala múr a kone ju pošliapali. Keď si Jehu zajedol a zapil, rozkázal ju pochovať, keď ju však šli pochovávať, našli z nej iba lebku, nohy a konce rúk. Jehu na to povedal: "To je Pánovo slovo, ktoré povedal prostredníctvom svojho sluhu Tesbana Eliáša: "Psy budú žrať telo Jezabel na jezraelskom poli a mŕtvola Jezabel bude ako hnoj na povrchu role na jezraelskom poli, takže nebude možno povedať: Toto je Jezabel!" (2 Kr 9)

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Jezabel [online]. New Advent, Catholic Encyclopedia. Dostupné online.
  2. Jezábel [online]. Národní knihovna ČR, Ptejte se knihovny, 2008-02-29. Dostupné online.
  3. Martina Diheneščíková. Jezabel [online]. Slovo – oficiálny časopis Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku, 2019-10-27. Dostupné online.
  4. Emil G. Hirsch, Ira Maurice Price. Jezabel [online]. . Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Jezabel