John Donne

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
John Donne
John Donne
anglický básnik

Narodenie 22. január 1572
Londýn, Spojené kráľovstvo
Úmrtie 31. marec 1631 (59 rokov)
Londýn, Spojené kráľovstvo

John Donne (* 22. január 1572, Londýn, Spojené kráľovstvo – † 31. marec 1631, Londýn) bol anglický básnik, prvý lyrik anglického baroka, zakladateľ metafyzickej školy. Jeho dielo zahŕňa sonety, ľúbostné básne, náboženské poémy, latinské preklady, epigramy, elégie, piesne a kázne.

Jeho básne väčšinou vyšli až po smrti. Boli tlačené z opisov, v ktorých sa jeho poézia predtým šírila. Donne je niekedy ešte radený k manierizmu, keďže manieristické protiklady sa v jeho diele dajú nájsť.

Rodina[upraviť | upraviť zdroj]

Vyrastal v rímskokatolíckej rodine. Jeho otec bol obchodníkom so železom. Zomrel v roku 1576, zanechal po sebe tri deti a manželku Elizabeth, ktorá bola príbuznou Thomasa Mora. Jeho brat zomrel vo väzení za to, že ukrýval kňaza a jeho strýko, jezuita bol popravený obesením, vypitvaním a rozštvrtením, čo bol trest za vlastizradu.

Život a dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Po vyštudovaní teológie sa stal členom anglikánskej cirkvi. V rokoch 1596-97 sa zúčastnil na vojenskej výprave v Essexe, po ktorej sa stal tajomníkom sira Thomasa Egertona a významným členom kráľovského dvora. Zaľúbil sa však do Egertonovej netere Anny More a tajne sa s ňou zosobášil. Keď to jej otec zistil, využil svoj vplyv a dal Donneho a dvoch priateľov, ktorí mu pomáhali, nakrátko uväzniť.

V tomto čase napísal diela An Anatomy of the World (1611) a Of the Progress of the Soul (1612), ktoré odhaľujú jeho vieru v stredoveký poriadok vecí, narušený narastajúcimi politickými, vedeckými a filozofickými pochybnosťami tých čias.

Po prepustení z väzenia sa opäť stetol so svojou nevestou a usadili sa na majetku patriacom Anninej rodine. Dvojica zápasila s finančnými problémami až kým sa Donne nezmieril so svokrom a následne prijal od neho veno.

V rokoch 1611 a 1612 napísal dve protikatolícke polemiky. Jedna z nich, Ignatius hi Conclave, bola pravdepodobne prvou prácou v Anglicku, ktorá sa vyjadrovala ku Galileiho myšlienkám. Kráľovi Jakubovi I. sa jeho práce páčili ale ponúkol mu iba povýšenie v cirkevnej hierarchii. Donne spočiatku odmietol, ale po dlhom čase finančnej neistoty, súhlasil s kráľovým prianím a nechal sa vysvätiť v roku 1615. Pod vplyvom smrti svojej manželky v roku 1617 sa úroveň jeho poézie prehlbovala. V roku 1621 sa stal dekanom v katedrále sv. Pavla v Londýne a tento úrad zastával až do smrti.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • CRAIG, Hardin a kolektiv. Dějiny anglické literatury I. Praha : Státní nakladatelství krásné literatury a umění, 1963. S. 422.
  • John Carey: John Donne: Life, Mind, and Art., Faber & Faber, 2008, ISBN 978-0-571-24446-1.
  • Donne: The Reformed Soul. Penguin, 2007, ISBN 978-0-14-101717-4.
  • Achsah Guibbory (Hrsg.); The Cambridge Companion to Donne. Cambridge University Press, Cambridge, 2006, ISBN 0-521-54003-8.
  • R. C. Bald: Donne's Influence in English Literature. Peter Smith, Gloucester, Massachusetts USA, 1965.
  • Michael Mertes: Geometrie, Himmelsmechanik und Kosmologie der Liebe. Über John Donne. In: Sinn und Form 6/2011, S. 759–781.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Projekt Gutenberg
Projekt Gutenberg obsahuje plné texty diel autora: