Juan Díaz de Solís

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Juan Díaz de Solís
španielsky moreplavec, kartograf a objaviteľ
Narodenie 1470
Lebrija, Španielsko
Úmrtie 20. január 1516
východné pobrežie La Plata
Odkazy
Commons Spolupracuj na Commons Juan Díaz de Solís

Juan Díaz de Solís (* 1470, Lebrija, Španielsko – † 20. január 1516, východne pobrežie La Plata) bol španielsky moreplavec, kartograf a objaviteľ.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa pravdepodobne v Lebriji v provincii Sevilla, hoci niektorí autori uvádzajú, že sa narodil v Portugalsku v rodine andalúzskych emigrantov.

Do roku 1505 pracoval v službách portugalského kráľa Manuela I. ako kartograf v Casa da Índia. Neskôr sa zúčastnil objaviteľských ciest na Yucatán v rokoch 1506-1507 a do Brazílie v r.1508, ako navigátor. Po smrti Ameriga Vespucciho v roku 1512 získal hodnosť "piloto mayor" (najvyšší kormidelník kráľovskej obchodnej spoločnosti pre Ameriku) Casa de Contratación.

Mapa Floridy podľa kartografa Juana Díaza de Solísa

Dva roky po jeho vymenovaní do tejto hodnosti pripravil výpravu s cieľom prebádať južnú časť nového kontinentu a nájsť západnú cestu do Indie.

8. októbra 1515 vyplával s tromi karavelami zo španielskeho mesta Sanlúcar de Barrameda na more. Plavil sa pozdĺž východného pobrežia Južnej Ameriky až k ústiu La Plata, kde sa vybral plaviť proti prúdu. Pristál na východnom pobreží rieky, neďaleko sútoku riek Paraná a Uruguaj. S dvomi dôstojníkmi a siedmimi námorníkmi vystúpil na breh. Tam ich napadli domorodci a takmer všetkých zabili. Jediný, kto prežil, bol 14 ročný plavčík Francisco del Puerto, ktorého vyslobodil až o desať rokov ďalší objaviteľ, Sebastian Caboto. Túto udalosť umelecky spracoval vo svojom románe "El entenado" argentínsky spisovateľ Juan José Saer, podľa krátkej zmienky o tejto udalosti od historika Jose Luis Busanicha (1892-1959) v jeho diele Historia Argentina.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • Ivan Hrbek: ABC cestovatelů, mořeplavců, objevitelů. Praha : Panorama, 1979. 285 s.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]