Julius Rosenberg

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ethel a Julius Rosenbergovci

Julius Rosenberg (* 12. máj 1918, New York – † 19. jún 1953, Ossining, New York) bol popravený spolu so svojou manželkou Ethel Rosenbergovou za špionáž pre Sovietsky zväz a vyzradenie tajomstva výroby atómovej bomby.

Životopis[upraviť | upraviť kód]

Julius Rosenberg sa narodil v chudobnej rodine židovských prisťahovalcov, ktorá prišla do USA z Poľska. Jeho otec si želal, aby sa stal rabínom, ale Julius sa rozhodol študovať elektrotechniku. V roku 1939 sa oženil s Ethel Greenglassovou. Ako študent sa Julius politicky angažoval a v roku 1942 spolu so svojou ženou vstúpil do komunistickej strany, ktorá bola v USA ešte legálna. O rok neskôr zo strany vystúpil.

V roku 1945 po vojne bol prepustený zo svojho miesta, kde pracoval ako civilný pracovník americkej armády. V roku 1946 si spoločne so svojím švagrom Davidem Greenglassom, ktorý sa neskôr priznal u FBI a obvinil svoju sestru a Juliusa Rosenberga z prezradenia tajomstva výroby atómovej zbrane Sovietskemu zväzu, založil malý obchod s elektrotechnikou. Na základe svedectva Davida Greenglassa bol Julius so svojou manželkou odsúdený 5. apríla 1951 k trestu smrti aj napriek tomu, že výpoveď, ktorú súdu dal David Greenglass bola mnohými označená za nedôveryhodnú. Hlavná časť dôkazov bola získaná z odpočúvania sovietskej šifrovanej komunikácie, ktorú CIA nechcela využiť na súde, pretože by tým prišla o možnosť odpočúvať sovietsku komunikáciu.

Podľa novších poznatkov sa zdá dokázané, že manželia Rosenbergovci boli sovietskymi špiónmi, ich obvinenia sa sčasti zakladali na pravde, aj keď ich význam v špionáži bol zrejme precenený.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]