Preskočiť na obsah

Justitia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Socha bohyne Justície v Nemeckom Frankfurte - Fontána spravodlivosti

Justitia alebo Iustitia alebo Justícia (lat. Iustitia) je starorímska bohyňa spravodlivosti. Za otca Iustitie niekedy pokladali Jupitera, inokedy Saturna.

Zobrazenie[upraviť | upraviť zdroj]

Stelesnenie pravdy a spravodlivosti sa datuje najskôr k bohyni Maat, a neskôr Isis zo starovekého Egypta. Podobu bohyne Justície si Rimania osvojili zo Starovekého Grécka a stelesnili ju v podobe mladej ženy, ktorá vo svojich rukách pevne zviera váhy (najčastejšie v ľavej ruke) a dvojsečný meč (v ruke pravej) v dnešnej podobe je zobrazovaná i s páskou cez oči a niekedy môže stáť na mešci s peniazmi, čo symbolizuje nepodplatiteľnosť alebo na hadovi, ktorý znamená v premenenom význame zločin, poprípade konkrétnych porušovateľov spravodlivosti a zákonnosti.

Jej vyobrazenia v podobe obrazov a sôch najčastejšie zdobia budovy súdov a jednotlivé pojednávacie miestnosti, poprípade právnické kancelárie.

Zviazané oči[upraviť | upraviť zdroj]

Vyobrazenie Justície, ktorá má cez oči natiahnutú stužku, aby nevidela účastníkov pojednávania – ich pôvod, moc, postavenie, či majetok, aby rozhodovala bez strachu a vidiny prospechu, ale konkrétny prípad. Stužka má v každom prípade symbolizovať nestrannosť, tak ako váhy spravodlivosť a meč rozhodnosť i prípadný trest. Takáto podoba „slepej spravodlivosti“ je nám známa až od 16. storočia.

Najstaršie rímske mince vyobrazovali Justíciu s odkrytými očami. Prvé znázornenie so stužkou je nám známe z roku 1543, kedy tento motív použil švajčiarsky umelec Hans Gieng na soche Gerechtigkeitsbrunnen – „fontáne spravodlivosti“ v Berne. Množstvo dnešných spodobení bohyne je bez stužky, ako napríklad pozlátená socha na Old Bailey = vrchný trestný súd v Londýne – turistické brožúry sa odvolávajú na historickú podobu sochy

Grécko[upraviť | upraviť zdroj]

Gréci mali dve bohyne Themis pre zákonný poriadok a Diku pre spravodlivosť, Rimania tieto dve veci stotožňovali. Keď Zeus vykonával funkciu najvyššieho sudcu, stávala po jeho boku Dike spolu s matkou Themidou, ktorá bola bohyňou zákonného poriadku. Gréci si uvedomovali, že spravodlivosť a zákonný poriadok nemusia byť vždy to isté. Obe bohyne boli ochrankyne práva, Dika v zmysle spravodlivosti a Themis v zmysle zákonnosti.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Sochárske vyobrazenie[upraviť | upraviť zdroj]

Maliarske vyobrazenie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Justitia