Kaizen

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Kaizen in Kanji

Kaizen (japonsky "zlepšenie") je japonská filozofia zameraná na trvalé zlepšovanie vo všetkých oblastiach života. Pri uplatnení v pracovnej oblasti kaizen trvalo zlepšuje všetky aspekty podnikania, od výroby po vedenie a od riaditeľa po pracovníkov pri montážnej linke. Zlepšovaním štandardizovaných procesov pomocou techniky Kaizen sa dá odstrániť plytvanie. Kaizen bol prvýkrát implementovaný vo viacerých japonských podnikoch počas obnovy krajiny po druhej svetovej vojne, vrátane firmy Toyota, a neskôr sa rozšíril do podnikov po celom svete.

Úvod[upraviť | upraviť zdroj]

Kaizen je každodenná činnosť, ktorej účel presahuje jednoduché zvyšovanie produktivity. Je tiež procesom, ktorý keď sa vykoná správne, humanizuje pracovné prostredia, zníži nadmernú ťažkú prácu ("muri"), a učí ľudí, ako uskutočňovať pokusy na ich práci s použitím vedeckej metódy a ako sa naučiť rozoznať a odstrániť plytvanie v podnikových procesoch.

Ak má byť kaizen čo najúčinnejší, musí pracovať súčasne s tromi princípmi:

  • uvažovanie o procese aj o výsledkoch (nielen o výsledkoch), takže sú zachytené postupy vedúce k dosiahnutiu výsledku;
  • celostné uvažovanie o celom procese a nie len o momentálnom pohľade, v záujme predídenia vytvárania nedostatkov v iných častiach procesu;
  • učenie – nie kritické, nie hľadajúce vinníka (pretože obviňovanie je plytvanie), skôr analytické, umožňujúce znovuoveriť domnienky, ktoré sa ukazujú vo výsledku aktuálneho procesu.

Na kaizen procese sa môžu zučastniť ľudia na všetkých úrovniach, od výkonného riaditeľa až po externých spolupracovníkov. Môže ho uskutočniť jednotlivec, porada, malá alebo veľká skupina. Vo firme Toyota je to obvykle lokálne zlepšenie na konkrétnom pracovisku alebo oblasti a zahŕňa malú skupinu ľudí, ktorí si zlepšia svoje vlastné pracovné prostredie a produktivitu. Tejto skupine pomáha poradca previesť ju cez kaizen proces, niekedy je to jeho kľúčová rola.

Kým kaizen (vo firme Toyota) obvykle prináša malé zlepšenia, kultúra nepretržitého zlepšovania prináša veľké výsledky v celkovom zvyšovaní produktivity.

Filozofia sa líši od zlepšovacích programov "prikáž a ovládaj" typických pre stredné roky dvadsiateho storočia. Metodológia Kaizen zahŕňa uskutočňovanie zmien a sledovanie výsledkov, až potom úpravu procesu. Vopred naplánované projekty veľkého rozsahu sú nahradené menšími pokusmi, ktoré môžu byť adaptované hneď ako sa navrhnú.

Preklad[upraviť | upraviť zdroj]

Pôvodné kandži znaky pre toto slovo sú: 改 善

V japončine sa vyslovuje "kaizen".

  • 改 ("kai") znamená "zmena" alebo "konanie za účelom opravy"
  • 善 ("zen") znamená "dobrý"

V čínštine sa vyslovuje "gai šan":

  • 改善 ("gǎi shàn") znamená "zmena k lepšiemu" alebo "zlepšenie"
  • 改 ("gǎi") znamená "zmena" alebo "konanie za účelom opravy"
  • 善 ("shàn") znamená "dobrý" alebo "prínos".