Kamisado

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kamisado
Kamisado-board1.jpg
Kamisado
Základné informácie
AutorPeter Burley
VydavateľBurley Games
Počet hráčov2
Rok vydania2008


Kamisado je abstraktná dosková hra pre dvoch hráčov, ktorú v roku 2008 vymyslel belgičan Peter Burley

Dračie veže hry Kamisado (verzia vydavateľa HUCH! & friends)

Pravidlá[upraviť | upraviť kód]

Hracia doska má tvar štvorca a obsahuje 8x8 rôznofarebných polí. Každý z hráčov má k dispozícii osem rôznofarebných hracích kameňov v tvare dračích veží. Jeden hráč má veže s bielym (alebo zlatým) vrcholom, druhý s čiernym vrcholom (edícia Burley Games). V niektorích edíciach hry môže byť farebné rozlíšenie odlišné. (napr. edícia HUCH! & friends obsahuje čierne a biele veže s farebnými znakmi draka na vrchole každej veže). Na začiatku hry sa kamene hráčov nachádzajú na radách, ktoré sú ku nim najbližšie, pričom každá dračia veža sa nachádza na hracom poli rovnakej farby ako je farba veže.

Presúvanie hracích kameňov[upraviť | upraviť kód]

Hráči striedavo vykonávajú jednotlivé ťahy, pričom v každom ťahu môže hráč presunúť jeden zo svojich hracích kameňov o ľubovolný počet hracích polí vpred alebo diagonálne vpred. Kameň pri presúvaní nesmie prejsť cez hracie pole obsadené iným kameňom. Ako prvý je na ťahu čierny hráč, ktorý v prvom ťahu presunie ľubovolný hrací kameň. Potom musia hráči v každom ďalšom ťahu presunúť práve ten hrací kameň, ktorého farba je zhodná s hracím poľom, na ktorom skončil kameň v predošlom ťahu.

Cieľ hry[upraviť | upraviť kód]

Cieľom hry je presunúť jeden zo svojich kameňov na jedno z hracích polí v rade, ktorá je k súperovi najbližšie. Prvý hráč, ktorému sa to podarí, sa stáva víťazom.

Pozri aj[upraviť | upraviť kód]

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Kamisado

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]