Kampfgruppe Peiper

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Kampfgruppe Peiper bola nemecká úderná jednotka (Kampfgruppe) 1. tankovej divízie SS Leibstandarte Adolf Hitler, 6. tankovej armády počas bitky v Ardenách cez druhú svetovú vojnu. Bola pomenovaná podľa svojho veliteľa SS-Obersturmbannführera (podplukovníka SS) Joachima Peipera.

Silu jednotky predstavovalo na začiatku bitky asi 4 800 mužov a 600 vozidiel vrátane 70 tankov. Išlo hlavne o tanky Panzer IV (PzKw IV), Panzer II (PzKw II Ausf.H), Panther (PzKw V), Tiger I a II a samohybné delá StuG III Ausf.G. Jej úlohou bolo dostať sa k rieke Meuse a otvoriť tak cestu do Belgicka. Pre potrebu čo najrýchlejšieho postupu bolo jednotke nariadené nebrať zajatcov. Jednotky Kampfgruppe Peiper sa dali do pohybu o 2:00 ráno, dňa 16. decembra 1944. 17. decembra sa jednotke podarilo obsadiť americký sklad paliva v Honsfelde. Na viacerých miestach jej príslušníci zavraždili skupiny zajatých amerických vojakov, na ktorých narazili. Najznámejší je Malmédsky masaker, ale podobné incidenty sa udiali aj pri Honsfelde a Büllingene.

18. decembra Peiprova jednotka obsadila Stavelot, ale po tom čo americkí ženisti vyhodili do vzduchu dôležitý most v Trois-Ponts, cez ktorý mali prejsť sa postup skupiny zastavil. Onedlho sa stretli s americkými jednotkami, ktoré vedeli o pohybe nemeckej jednotky a snažili sa ju za každú cenu zastaviť. V blízkosti obce La Gleize americkí ženisti zlikvidovali jedinú ústupovú cestu. Odrezaní od zásob sa Peiper pokúšal prečkať s útočnou skupinou v obkľúčení pri La Gleize, kým ho nevyslobodia ďalšie postupujúce nemecké jednotky. Ťažké boje a letecké útoky zredukovali bojovú skupinu na približne 800 mužov. Keď sa do 23. decembra nepodarilo žiadnej nemeckej jednotke preraziť obkľúčenie nariadil zanechať ťažkú výzbroj a ustúpiť cez neprehľadný zalesnený terén späť ku svojim jednotkám. Zvyšku jednotky sa to do 24. decembra podarilo.

Bibliografia[upraviť | upraviť zdroj]

  • Sutherland, Jon & Canwell, Diane: World War II, a source book. Flame tree publishing, 2003. ISBN 1-904041-45-0