Karbid vápenatý

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Karbid vápenatý
ADR tabuľka

Karbid vápenatý alebo acetylid vápenatý (CaC2) ľudovo nazývaný karbid.

Karbid vápenatý je vysoko reaktívny s vodou za vzniku acetylénu a hydroxidu vápenatého:

CaC2 + 2 H2O → C2H2 + Ca(OH)2

Tvarom a tvrdosťou je len málo odlišný od bežnej kamennej triešte. Jeho farba je od svetlofialovej, cez hnedú až po tmavosivú. Pri reakcii so vzdušnou vlhkosťou sa granuly karbidu vápenatého pokrývajú svetlohnedou až svetlosivou vrstvou hydroxidu vápenatého. Samotný karbid vápenatý nemá žiadne škodlivé účinky na ľudský organizmus, avšak pri styku s vlhkou pokožkou dochádza k jeho premene na následne vzniknutý produkt hydroxid vápenatý má mierne leptavé účinky na pokožku. Ďalšie poškodenie pokožky je spojené s rapídnym úbytkom vlhkosti a teda jej vysušením. Preto sa neodporúča prichádzať priamo do styku s karbidom vápenatým.

Výroba[upraviť | upraviť zdroj]

Vyrába sa z koksu, uhlia (obe zložky sú zdrojom veľmi čistého uhlíka) a oxidu vápenatého (CaO) pri vysokej teplote bez prístupu vzduchu.

CaO + 3 C → CaC2 + CO

Využitie[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Acetylénový vyvíjač

Karbid sa využíva na výrobu acetylénu, ktorý sa používa na zváranie alebo rozpaľovanie železa.

Dostupnosť a skladovanie[upraviť | upraviť zdroj]

Karbid vápenatý sa pre svoju vysokú reaktívnosť s vodou skladuje vo vodotesných plastových nádobách alebo vreckách. Je ho možné kúpiť v špecializovaných predajniach za cenu cca 8 € za kilogram. Dostupný je v rôznych rozmeroch granulátu (od niekoľko milimetrov až po 15 cm).

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]