Kfar Vradim

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Kfar Vradim (hebr. כפר ורדים, dosl. Dedina ruží) je sídlo nachádzajúce sa v Severnom dištrikte v Izraeli. Bolo založené roku 1984. Roku 2004 malo 5500 obyvateľov.

Poloha[upraviť | upraviť kód]

Kfar Vradim sa nachádza na sever od mesta Ma’alot-Taršicha a asi 14 km od hraníc s Libanonom. Neďaleko sa nachádzajú aj mestá Naharja (20 km) a Karmi’el (16 km).

Vznik[upraviť | upraviť kód]

Zakladateľ obce, Stef Wertheimer, chcel vybudovať priemyselné mesto s vysokou životnou úrovňou. Kfar Vradim vniklo ako najprv ako osada s 50-100 rodinami, ktoré zo začiatku nemali elektrinu ani vodu. Prvé rodiny, ktoré sa tu usídlili, boli zväčša pracovníci firmy ISCAR Metalworking, ktorú vlastnil Stef Wertheimer, zameranej na výrobu kovových čepelí a náradia na rezanie. Pretože izraelská vláda spočiatku odmietala osadu uznať za sídlo, neposkytovala jej finančnú pomoc - to sa však neskôr zmenilo.

Podnebie[upraviť | upraviť kód]

Najvyššie teploty v Kfar Vradim v lete sú 38 °C, ale v januári-februári môže teplota klesnúť aj pod -2 °C.Bežná teplota sa pohyuje okolo 10 °C - 15 °C v zime, 28 °C - 32 °C v lete. Zvyčajne je relatívne sucho. Má vnútrozemské klimatické podmienky.

Doprava[upraviť | upraviť kód]

Kfar Vradim má pravidelné autobusové spojenie (denne okrem soboty) s mestami Ma’alot-Taršicha (linky 82,12), Karmi’el (linka 12) a Naharja (linka 43).