Kockový šach

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Kockový šach patrí medzi najnovšie zo stoviek šachových variantov.

Najznámejšie šachové varianty s prvkom návratu vylúčených figúr na šachovnicu sú Chessgi a Hostage chess, v ktorých sa vylúčené figúry po zmene farby, resp. po výmene za súperiacu figúru rovnakej hodnoty môžu vrátiť na ľubovoľné voľné pole šachovnice, čo sa považuje za ťah.

Kocky boli už pri "kolíske" šachu, kedy hod kocky určoval chod figúry. Pre rolu variabilních hracích kameňov autor použil kocky hlavne ako model pre počítačové programy s klasickou grafikou. Hru je možné hrať aj s dvoma súpravami klasických figúr.

Kocky majú na každej strane samostatne symbol kráľa, dámy, veže, strelca, jazdca a pešiaka. Hodnotu kocky určuje symbol figúry na jej vrchnej ploche. Zrušená je premena pešiaka po dosiahnutí posledného radu šachovnice a branie e.p.. Vylúčené figúry (okrem pešiakov) sa ukladajú do zasobníka vedľa šachovnice. Hráč môže namiesto premiestnenia kocky na iné pole zmeniť ľubovoľného pešiaka na ktoromkoľvek poli šachovnice na figúru opačnej farby v zásobníku, ktorá sa z neho okamžite odstráni.

Pravidlá variantu s názvom Cubic chess sú publikované v anglickej Encyclopedia of Chess Variants 2. vydanie r. 2006).