Komplex menejcennosti

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Komplex menejcennosti (z lat. complexus = zhrňujúci, zahrnuvší, súbor) je podľa Alfreda Adlera komplex prameniaci z vedomia závislosti od druhých ľudí v modernej spoločnosti a spojený so snahou túto závislosť, menejcennosť, prekonať získaním určitej sociálnej pozície, moci a pod.; pri zlyhaní únik do neurózy.

Tento cit osobnej a osobitne orgánovej nedostatočnosti je človeku trápny, jasne si ho uvedomuje a domýšľa pravdepodobné alebo i nepravdepodobné dôsledky. Spravidla sa ho snaží kompenzovať (túžba po moci, šikanovanie podriadených, snaha svoj komplex nahradiť v inej oblasti). Ak je kompenzácia nedostatočná alebo nadmerná, vznikajú poruchy správania a prežívania (únik do neurózy). Komplex menejcennosti sa spája s necitlivosťou na kritiku, ale aj s hyperkritickosťou voči iným.


Komplex menejcennosti, alebo inak tzv. " Butyho komplex" je pocit menejcennosti jednotlivca, ktorý sa nevie zaradiť do spoločnosti a pociťuje potrebu sa zviditeľnovať buď drahšími nositeľnými vecami ako je napr. značkový mobil, tenisky, hodinky atď.,či zvýšenou agresivitou voči svojmu okoliu. V prípade, že jednotlivec trpiaci týmto komlexom pochádza z vidieka, agresivita nepriamo úmerne stúpa podľa počtu obyvateľov jeho dediny. ( Čím menej obyvateľov, tým väčšmi stúpa jeho agresivita a pocit menejcennosti.)

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

  • FILIT – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.