Preskočiť na obsah

Konrád Waldhauser

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Konrád Waldhauser (* asi 1326 - † 8. december 1369, Praha) bol kazateľ a cirkevný reformátor. Narodil sa niekde v Rakúsku, zomrel v Prahe.

Meno dostal podla mesta Waldhausen (Horné Rakúsko), kde vstúpil do kláštora. V roku 1350 alebo 1355 bol vysvätený za kňaza, toho istého roku absolvoval púť do Ríma. Potom sa stal potulným kazateľom, káže predovšetkým na vidieku v Rakúsku, ale aj vo veľkých mestách (Viedeň). Vystupoval predovšetkým proti simonii (svätokupectvo) pri udeľovaní úradu a rozmarnému životu kňazov.

V Prahe sa prvýkrát objavil v roku 1363, nevie sa prečo prišiel, nezdržal sa tu ani mesiac, napriek tomu na obyvateľov urobil veľmi dobrý dojem. Práve preto mu ešte toho istého roku, Karol IV. ponúkol faru Všetkých svätých v Litoměřiciach, Waldhauser miesto prijal, avšak nebol tu príliš úspešný, preto sa presunul späť do Prahy.

V Prahe začal kázať 29. septembra v kostole sv. Havla. Jeho kázne boli veľmi populárne (navštevovali ich aj židia), kázal proti lakomstvu a pýche Pražanov. Čoskoro začal kázať aj proti simonii, čím proti sebe popudil žobravé rády. Na jeho adventné kázanie sa sťažoval generál dominikánskeho rádu a Waldhauserovi bolo zakázané opustiť Prahu. To viedlo k vyostreniu jeho kázania, ktoré rozdelilo Prahu na dva tábory. Spor sa dostal až k pápežovi a bol vyriešený v prospech Waldhausera. Pravdepodobne tento spor donútil jeho veľkého obdivovateľa a žiaka Jána Milíča rezignovať zo svojej funkcie a stať s a tiež potulným kazateľom.

V roku 1366 bol znova v Prahe a hneď vypukol nový spor s karmelitánmi o visio dei (Božie poznanie), nevie sa v čom tento spor spočíval ani ako dopadol, ale isté je, že mal ohlas až za hranicami. V novembri 1368 sa ako císarský kaplán vydal do Ríma za císarom Karolom IV. Tu sa, zásluhou Karola IV., vyriešil spor s dominikánmi, na jeho vyriešenie však nečakal (v Ríme nchal svojho pomocníka Mikuláša z Jemníc) a vrátil sa v júli 1369 s Karolom IV. do Prahy.

Pochovaný je na cintoríne pri fare, ktorú od r. 1365 spravoval - Matka Božia pred Týnom (Staré Mesto Pražské)

  • Postilla studentium universitatis Pragensis - latinsky, veľmi rozšírená po celej strednej Európe. Poznáme ju v niekoľko odpisoch, ktoré boli pisármi rôzne upravované.
  • Postilla accurtata - koncom 14. storočia bola k dispozícii v Bratislave
  • Prothemata magistri Conradi de Baltrusa
  • libellus responsionis - obrana proti žalobe dominikánov. 1364
  • Apologia - obrana proti žalobě dominikánov, známa v dvoch verziách - jedna pre verejnosť a druhá oficiálna 1364. Dielo je tiež známe ako Accusationes mendicantium

Ďalej sa zachovala časť jeho korešpondencie a niektoré menšie diela.

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Konrád Waldhauser na českej Wikipédii.