Kristen Frenchová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Kristen Frenchová
kanadská školáčka, obeť vraždy
Narodenie10. máj 1976
St. Catharines, Ontário, Kanada
Úmrtie19. apríl 1992 (15 rokov)
St. Catharines, Ontário, Kanada

Kristen Dawn Frenchová (* 10. máj 1976, St. Catharines, Ontário, Kanada – † 19. apríl 1992, tamže) bola kanadská školáčka.

Stala sa obeťou Karly Homolkovej a Paula Bernarda. Jej únos inicioval kampaň Zelená stužka nádeje.

Kristen bola dcéra Douga a Donny Frenchových. Bola študentkou katolíckej Holy Cross Secondary School v Saint Catharines v Ontáriu. Mala vynikajúci prospech a získala niekoľko medailí v korčuliarskych súťažiach, okrem toho bola členkou reprezentačného veslárskeho tímu školy.

16. apríla 1992 ju na ceste zo školy domov uniesli Karla Homolková a Paul Bernardo.

Jej únos otriasol mestom (bol už druhý v tom istom roku). Jej spolužiaci iniciovali kampaň Zelená stužka nádeje, ktorá spolu s pridruženými akciami a organizáciami pomáha pri hľadaní stratených detí. Tisíce dobrovoľníkov pomáhalo pri hľadaní dievčaťa. Jej telo sa našlo 30. apríla so stopami opakovaného znásilnenia a brutálneho mučenia.

Keď boli zločinci dolapení, ukázalo sa, že Kristen bola minimálne ich treťou obeťou. Utrpenie dievčaťa bolo dobre zdokumentované, lebo vrahovia si jej mučenie a znásilňovanie nakrúcali na video. Z videokaziet a obhliadky tela vyplynulo, že obaja manželia dievča tri dni brutálne znásilňovali a mučili. Spočiatku sa podvoľovalo požiadavkám Bernarda, no toho to len motivovalo ku krutejšiemu zaobchádzaniu. Časom im dievča začalo vzdorovať, čo Paula ešte viac motivovalo. Na jednom z posledných záberov na kazetách Paul Bernardo chce od dievčaťa sexuálne úsluhy, no ono odmieta. Keď jej povie, že keď to neurobí, tak ju zabije, dievča odpovie: „Pre niektoré veci stojí za to zomrieť.“ („Some things are worth dying for.“) Nepodarilo sa presvedčivo dokázať, ktorý z manželov dievča nakoniec zavraždil (podľa súdu to bol Paul), isté je, že sa tak stalo 19. apríla, na Veľkonočnú nedeľu, tesne pred tým, než Bernardo a Homolková zasadli k veľkonočnej večeri s Karlinými rodičmi.

Za tento a ďalšie zločiny boli vrahovia odsúdení na doživotie (Bernardo) a 12 rokov (Homolková). Krátky trest pobúril verejnú mienku v Kanade. Videokazety a ich policajné a súdne prepisy boli zakázané a ich šírenie, držanie či pozeranie je v Kanade považované za trestný čin.

Externé zdroje[upraviť | upraviť zdroj]