Kroniky Amberu

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Kroniky Amberu (angl. The Chronicles of Amber) je kultové dielo fantasy literatúry. Napísal ho americký spisovateľ Roger Zelazny, držiteľ troch ocenení Nebula a šiestich ocenení Hugo. Pozostáva z desiatich dielov pod názvom „Kroniky Amberu“ plus viacerých doplňujúcich poviedok pod inými názvami.

Amber je fantastický príbeh o tom, že skutočné hranice sú tie v našich mysliach a že ten, ktorý pochopil, môže ľahko prekĺznuť pomedzi štrbiny v ľudskom vnímaní.

Hoci jeho knihy, v tom obobí hlavne na poli sci-fi, už od začiatku prinášali chvály od mnohých kritikov, za vrcholné dielo Rogerovej umeleckej snahy, ktoré ho najviac preslávilo a vynieslo mu nehynúcu lásku fanúšikov po celom svete, sa považuje až desaťdielna fantasy séria Kroniky Amberu.

„Je iba jediný skutočný svet… všetky ostatné sú len tiene.“

Časti Kroník Amberu[upraviť | upraviť zdroj]

Kroniky sa delia na dve časti: prvú tvorí pentalógia vedená Corwinom a druhú pentalógia vedená Merlinom (Corwinov syn). Po tom, čo Roger dopísal posledný diel Amberu, uvedomil si niektoré trhliny, ktoré si v príbehu predtým nevšimol, a rozhodol sa napísať rad „objasňovacích“ poviedok. Tie vyšli v českom vydavateľstve Straky na vrbě pod názvom Chodba zrcadel (podľa jednej z poviedok - The Hall of Mirrors).

Jednotlivé diela:

Kroniky Amberu I. (Corwin)[upraviť | upraviť zdroj]

Kroniky Amberu II. (Merlin)[upraviť | upraviť zdroj]

Poviedky[upraviť | upraviť zdroj]

  • Prologue to Trumps of Doom (1993) - Prolog k Trumfům Osudu
  • The Salesman's Tale (1994) - Obchodníkův příběh
  • The Shroudling and the Guisel (1994) - Kryptové a maskan
  • Coming to a Cord (1995) - Jak přijít k provázku
  • Blue Horse, Dancing Mountains (1995) - Modrý kůň, roztančené hory
  • Hall of Mirrors (1996) - Chodba zrcadel

Všetky poviedky, okrem prvej, sa odohrábajú až po Princovi Chaosu. Prológ k Tromfom Osudu časovo stojí medzi I. a II. sériou Kroník.

Poviedky, zahrnuté v zbierke Chodba Zrcadel (Banshies, prekl. Dana Zíbová), rovnako ako aj Kroniky Amberu, vyšli v češtine vo vydavateľstve Classic a Straky na vrbě teraz dokonca načali nové vydanie od prvého dielu - takže všetci neznalci angličtiny, hor' sa do obchodov! Kto chce, cestu si nájde.

Po Rogerovej smrti v roku 1995 spisovateľ John Betancourt napísal trilógiu The Dawn of Amber (Úsvit Amberu), ktorá popisuje udalosti pár storočí pred Nine Princes in Amber. Vedúcou postavou je Oberon, Corwinov otec.

Šablóna[upraviť | upraviť zdroj]

Šablóna je vo fantasy ságe Amber záhadný labyrint nakreslený na skale, od ktorého sa vyvíjajú všetky svety.

Vytvorený bol majstrom Dworkinom na počiatku sveta, keď majster Dworkin emigroval z Dvorov Chaosu.