Kryolipolýza

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Kryolipolýza je neinvazívny kozmetický zákrok, zameraný na redukciu podkožného tuku. Princípom je deštrukcia buniek podkožného tuku chladom. Patent a registrované obchodné názvy „cryolipolysis™“ a „CoolSculpting™“ vlastní americká firma Zeltiq.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Metóda vychádza z teórie, že tukové bunky sú na chlad citlivejšie ako bunky iné.[chýba zdroj] Cielené ochladenie podkožného tuku spôsobí odumieranie tukových buniek. Odumreté bunky sa potom odstránia apoptózou. Aplikácia je vhodná na oblasti s lipomatózou (lokálne nahromadenie tuku do tukových hrčí), technika nie je redukčná kúra.

Nežiaduce účinky[upraviť | upraviť zdroj]

Pretože technika sa objavila prvýkrát v roku 2009, je zatiaľ málo poznatkov o vedľajších účinkoch. Otázny je predovšetkým vplyv na krvné elementy a lipidy: ich chladová premena by mohla spôsobiť nebezpečné komplikácie. Podchladenie by mohlo napr. spôsobiť poškodenie periférnych nervov, ktoré sa prejaví až s odstupom. Väčšina odborných štúdií bola vykonávaná na zvieratách (napr. sviniach) a dlhodobé výsledky na ľudskej populácii zatiaľ nie sú známe.[1]

Niektorí prevádzkovatelia v reklamách neoprávnene sľubujú chudnutie bez jojo efektu. Chudnutie pasívnou metódou bez aktívnej úpravy životosprávy zákonite vedie k opätovnému pribratiu hmotnosti, pretože nie sú odstránené príčiny, ktoré nadváhu spôsobili.

Profitabilita[upraviť | upraviť zdroj]

Z obchodného hľadiska je kryolipolýza profitabilná služba. Aplikácie pre klientov sa pohybujú v stovkách eur, najvyššiu nákladovú položku tvorí samotný prístroj od firmy Zeltiq.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]