Kryptoanarchizmus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 04:35, 31. október 2013, ktorú vytvoril Rotlink (diskusia | príspevky) (fixing dead links)

Kryptoanarchizmus je filozofia objasňujúca použitie silnej kryptografie verejného kľúča (public-key cryptography) na presadenie súkromnej a individuálnej slobody. Kryptoanarchisti sa snažia o vytvorenie virtuálnej komunity, v ktorej je každý absolútne anonymný resp. pseudonymný.

V takýchto virtuálnych spoločnostiach je telesná identita pseudonymu takmer úplne nezistiteľná. Kryptoanarchisti veria, že ich spoločnosti sú jediné miesto kde môžu byť totálne voľní, pretože vo všetkých ostatných komunitách bude vždy niekto, kto bude počúvať čo hovoria a bude vedieť, kto sú. Vo vnútri kryptografických sietí je prakticky nemožné zistiť fyzickú identitu komunikujúceho, ak si to sám neželá.

Rozvoj metód sledovania a obzvlášť rozmach internetovej komunikácie otvára nebývalé možnosti počítačového sledovania. Kryptoanarchisti tvrdia: Kým bude existovať čo i len minimálna slobodného slova, je nemožné zastaviť ľudí pred prenosom kódovaných informácií. Už dnes je v niektorých krajinách ilegálne použitie silnej kryptografie. Prinútiť ľudí prestať používať kryptografiu je však pravdepodobne nemožné, keďže kryptografia môže byť použitá aj na ukrytie samotnej existencie kódovanej správy. Taktiež možno ukryť správu kódovanú ilegálnym spôsobom vo vnúti správy kódovanej legálnym druhom kódovacieho systému, takže je veľmi komplikované pre tretiu osobu rozlíšiť, či ide o informáciu kódovanú legálnym alebo ilegálnym spôsobom.

Anonymné obchodovanie

Bezhotovostný styk a anonymný internet banking existujúci v týchto virtuálnych komunitách umožňuje obchodovať v úplnej anonymite. Príkladom takýchto bánk sú DMT a Yodelbank. Takýto druh obchodovania uľahčuje komunikáciu s informačnými servismi, ktoré môžu byť poskytované cez internet. Napríklad, vývojárí I2P získali anonymnú peňažnú podporu od I2P komunity. Poskytovanie fyzických produktov je oveľa komplikovanejšie pretože anonymita môže byť oveľa jednoduchšie narušená zasahovaním do fyzického sveta. Použitie nezistiteľných peňazí umožňuje ignorovať niektoré zákony fyzického sveta, keďže zákony nemôžu byť uplatnené bez poznania fyzickej identity človeka. Napríklad, daň z príjmu za on-line servis poskytovaný anonymne nemôže byť uplatnená keď žiadna vláda nepozná identitu poskytovateľa servisu.

Zhrnutie

Nemalo by sa zamieňať použitie predpony „krypto-“ s naznačovaním ideológie alebo systému úmyselne skrývajúceho „pravú prírodu“. Napríklad by niekto mohol použiť termín „kryptofašista“ na opísanie jedinca alebo organizácie, ktorý/-á vyznáva fašistickú ideológiu a hlási sa k fašistickej doktríne, ale pokúša sa skryť túto činnosť zmenou svojho zovňajšku. Každopádne Timothy C. Maysov Cyphernomicon naznačuje, že termín kryptoanarchista bol pôvodne myslený ako slovná hračka a vlastne vôbec nemal v úmysle vyjadriť ním svoje vieru alebo postoj.

Externé odkazy