Preskočiť na obsah

Kukučkové hodiny

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Kukučkové hodiny (koniec 19. storočia)
Drevené kukučkové hodiny, Schwarzwald, okolo 1770.
Kukučkové hodiny v obchode vo Freiburgu

Kukučkové hodiny (iné názvy: kukučky, zriedkavo kukučka ) je druh jednoduchých kyvadlových hodín v drevenej skrinke, ktorá vyzerá ako štít domčeku s ciferníkom a dvierkami hore nad ním. Na začiatku každej hodiny sa tieto malé dvierka otvoria, objaví sa v nich drevený vtáčik a z hodín sa ozve zvuk, pripomínajúci kukučku. Počet zakukaní udáva dennú alebo nočnú hodinu (1 až 12), podobne ako u bicích hodín.

Mechanizmus[upraviť | upraviť zdroj]

Kukučkové hodiny majú jednoduchý "švarcvaldský" stroj s hákovým krokom a bežným bicím zariadením. Miesto úderu do gongu sa vystrčí vtáčik z dvierok a zdvihne doštičku dvojitého mechu, ktorý pri pohybe hore a dolu vydá dva krátke tóny, vzdialené o tercie. Prevedenie bolo veľmi jednoduché, vhodné pre domácku výrobu.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Kukučkové hodiny sa prvýkrát spomínajú v 17. storočí ako kuriozita (Athanasius Kircher, 1650), rozšírili sa však až v období romantizmu začiatkom 19. storočia z nemeckého Schwarzwaldu, kde sa podomácky vyrábali drevené nástenné hodiny. Pôvodne mali aj drevená kolesá, od polovice 19. storočia sa do nich montovali továrensky vyrobené kovové. Vonkajší vzhľad a výzdoba pripomínala domček železničného strážcu, neskôr dostali vyrezávanú "poľovnícku" výzdobu. V súčasnosti sa vyrábajú aj z plastu, často s elektronickým strojom a bez kyvadla. Ak majú mechanickú kukučku, je mechanizmus prakticky bez zmeny.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • S. Michal, Hodiny. Praha: SNTL 1980

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Kukačkové hodiny na českej Wikipédii.