Kuter (loď)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
A.-L. Garnenay: Kuter vypláva z prístavu v Dieppe

Kuter (anglicky: cutter) je názov používaný pre menšie až stredne veľké lode s rôznymi účelmi, na prepravu osôb, menšieho nákladu, rybársky kuter, kuter pobrežnej stráže apod. Tieto lode sa používali väčšinou iba pre plavbu v blízkosti pobrežia alebo na dolnom toku veľkých riek, pre plavbu na otvorenom mori neboli vhodné. V dnešnej dobe bývajú tieto lode poháňané spaľovacím motorom, v minulosti boli poháňané parným strojom alebo to boli plachetnice poháňané silou vetra. Názov plavidla pochádza z anglického slovesa to cut (rezať) a teda znamená že reže vlny.

Vývoj kutra[upraviť | upraviť zdroj]

Kuter s klasickým oplachtením

Tento typ plavidla bol vyvinutý v anglickom prostredí približne v polovici 18. storočia ako malé jednosťažňové plavidlo určené pre plavbu na mori[1]. Tento pôvodný kuter mal aj rahnové plachty a nazýva sa námorný kuter. Mohutnosť oplachtenia zvyšoval dlhý čeleň, uložený takmer vodorovne.

Vo vojnovom námorníctve bol vyžívaný na kuriérske účely a tiež ako hliadkové plavidlo najmä v pobrežných vodách. Kutre boli tiež využívané ako člny na veľkých vojnových lodiach (hlavne v období napoleonských vojen).

Pôvodne vzhľadom na veľkosť lode komplikované oplachtenie bolo v priebehu času zjednodušené pre ľahšie ovládanie. Zmizli rahnové plachty a kutre z obdobia konca 19. storočia disponovali oplachtením škunerového typu. V porovnaní s inými loďami podobnej veľkosti mal kuter kýl, hlbší ponor a previsnutú kormu.

Po zjednodušení oplachtenia bol obľúbený pre svoje plavebné a manévrovacie schopnosti a veľkú plochu oplachtenia, ktorá však bola ľahko ovládateľná. Vďaka týmto vlastnostiam bolo mnoho rybárskych lodí vybavených oplachtením podľa vzoru kutra a kuter samotný bol využívaný na mnohé účely, ako napríklad rybárska, športová, colná či nákladná loď. Kuter bol tiež využívaný aj po prechode na parný a motorový pohon.

Ako kuter dnes označujeme niektoré druhy jácht, ktoré majú jeden sťažeň a viac ako jednu kosatku. Oplachtené kutre sú dodnes využívané na účely výcviku.

Oplachtenie[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Das grosse Buch der Schiffstypen: Schiffe, Boote, Flösse unter Riemen un Segel, Dampfschiffe, Motorschiffe, Meerestechnik. [s.l.] : [s.n.], 1995. ISBN 3-89350-831-7. Kapitola Teil 1, s. 169,170,187,188. (německy)