Lanová dráha na Petřín

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Stanica Újezd
Výhybňa s Abtovými výhybkami
Stanica Nebozízek
Smerový oblúk v hornej časti trate
Prejazd vozov Hladovou stenou do stanice Petřín.Natierač obnovuje zelený náter žlabov pri trati.
Vstupná hala stanice Petřín
Vstupná hala stanice Petřín
Ovládacie stanovisko vo voze

Lanová dráha na Petřín je pozemná lanová dráha zaisťujúca dopravu na vrch Petřín v Prahe. Prevádzka je zaisťovaná po koľajach systémom ťažných lán. Dráha je dlhá 510,4 m. Vlastníkom a prevádzkarom je Dopravní podnik hl. m. Prahy a. s.. Lanovka je súčasťou mestskej hromadnej dopravy a Pražskej integrovanej dopravy. Prevažná časť lanovky spadá do územia Malej Strany, ale horné stanice spadajú do územia Strahova, známeho internátmi. Študenti z internátov taktiež využívajú lanovú dráhu.

Vznik a vývoj[upraviť | upraviť zdroj]

O veľký stavebný rozvoj na Petříne sa nepriamo zaslúžila Svetová výstava v Paríži v roku 1889, ktorá inšpirovala organizátorov podobnej, hoci podstatne skromnejšej Krajinskej jubilejnej výstavy v Prahe v roku 1891. Petřínska rozhľadňa vyrástla ako voľná kópia parížskej Eiffelovej veže. Aby návštevníci výstavy, ktorí túžia vystúpiť na rozhľadňu, nemuseli šliapať na Petřín pešo, súčasne vybudovali aj koľajovú lanovku, dlhú 396 m. Pohybovala sa na neobvyklom, vtedy však veľmi progresívnom princípe vodnej prevahy. V roku 1932 ju predĺžili až za Hladovú stenu v dĺžke 510 metrov a prestavali na elektrický pohon. V roku 1965 sa časť podmoknutého petřínskeho svahu odtrhla a zdeformovala koľajisko. Po nákladnej rekonštrukcii v rokoch 1983 až 1985 bola prevádzka obnovená, boli dodané dva nové vagóny s kapacitou 1400 osôb za hodinu, cesta jedným smerom trvá približne tri minúty.

Technický popis[upraviť | upraviť zdroj]

Trať a brzdiaci systém zostali rovnaké ako na lanovke z roku 1932, zmenili sa iba obidva vozne, dodané národným podnikom Vagónka Studénka v spolupráci s vagónkami v Poprade a Českej Lípě a pražského Výskumného ústavu koľajových vozidiel. Vozne sú 12 100 mm dlhé, majú 25 miest na sedenie a 75 na státie. V čelných kabínach je stanovisko obsluhy. Dĺžka lanovej dráhy je 510,4 m, prevýšenie 130,45 m a maximálny sklon 295,7 ‰. Rozchod koľají je 1435 mm, maximálna rýchlosť 4 m/s.

Rozsah prevádzky[upraviť | upraviť zdroj]

Lanová dráha jazdí denne od 9:00 do približne 23:30, interval sa podľa denného a ročného obdobia mení od 10 do 20 minút. Každý rok, obvykle v Apríli a Septembri, býva na niekoľko týždňov prevádzka prerušená z dôvodu pravidelných revízii.

Cestovné[upraviť | upraviť zdroj]

Na lanovke platia bežné krátkodobé aj časové lístky Pražskej integrovanej dopravy okrem neprestupných lístkov. Základné ceny lístkov teda stoja 26 Kč a pre deti 6 až 15 ročné deti a dôchodcov 13 Kč, avšak na tento lístok sa je možné pokračovať ďalšími prostriedkami mestskej hromadnej dopravy, poprípade je možnosť na lanovej dráhe cestovať na základe lístku použitom predtým v inom dopravnom prostriedku, pokiaľ neuplynula jeho časová platnosť.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  • Petr David, Vladimír Soukup, Zdeněk Thoma: Skvosty Prahy. Bratislava, 2004. ISBN 80-551-0853-6. Str. 130-131.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]