Latacunga

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Latacunga (alebo aj La Tacunga) je mesto, ležiace na náhornej plošine Ekvádoru. Je hlavným mestom provincie Cotopaxi, nachádza sa 89 km južne od Quita, blízko sútoku riek Alaques a Cutuchi zlievajúcich sa do Patate, hlavného prítoku Pastaza. A ak keď mesto nie je príliš významné ani krásne, má zajímavú históriu. Názov mesta pochádza z indiánského výrazu llacta cunani, čo znamená miesto, ktoré som si vybral. Počet obyvateľov Latacungy predstavuje 51 689, väčšinou mesticov (miešancov) a domorodých.

Latacunga je vzdialená približne hodinu a pol cesty južne od Quita na Panamerickej diaľnici. Pôvodne bola aj na starej ceste z Quita do Guayaquilu a má aj železničnú stanicu na trase medzi oboma uvedenými mestami. Leží v nadmorskej výške 2 760 m, podnebie je studené a veterné, vzhľadom na priľahlé snehom pokryté výšiny, a neúrodné náhorné plošiny, pokryté pemzou, na ktorých stojí.

Mesto je dobrým východzím bodom pre výstupy na neďaleké vulkány Cotopaxi (5 897 m), Iliniza Sur (5 248 m), Iliniza Norte (5 126 m) a Lagunu Quilotoa (3 854 m). Aktívna sopka Cotopaxi je vzdialená iba 25 km. Mesto často trpelo jej opakovanými erupciami. Bolo založené v roku 1534, štyrikrát bolo zničené zemetraseniami medzi rokmi 1698 a 1798. Susediace ruiny staršieho pôvodného mesta sa datujú do čias Inkov.

Najznámejšie jedlá Latacungy sú chugchucaras, ktoré sa skladá z bravčoviny, hominy (varenej kukurice), empanadas (placky), pisangy (banány), popcorn a tostado (druh opekaného zrna). Často podávané s ají, čo je druh korenia, ktoré môže byť jemné až veľmi pálivé v závislosti od prípravy.

Hospodárstvo Latacungy je závislé od poľnohospodárstva a kvetinárstva. Má medzinárodné letisko, ktoré sa však nepoužíva pre medzinárodných pasažierov, ale ako základňa leteckých síl a na určité špeciálne komerčné lety. Prítomosť vulkanických aktivít viedla k hromadeniu ložísk pemzy, ktorá je v súčasnosti ťažená, ako aj výskytu prírodnej minerálky, flaškovanej pod chráneným názvom San Felipe.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Latacunga