Legionella

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Legionella v UV žiarení

Legionella je rod patogénnych gramnegatívnych baktérií. Do tohto rodu patria aj druhy spôsobujúce legionelózu čiže „Legionársku chorobu“, najmä druh L. pneumophila. Baktérie Legionelly možno ľahko zviditeľňovať strieborným farbivom.

Legionella sa bežne vyskytuje v rôznych prostrediach, Je známych minimálne 50 druhov a 70 sérotypov. Postranné reťazce v bunkovej stene nesú bázy zodpovedné za somatickú antigénnu špecifickosť týchto organizmov. Chemické zloženie reťazcov, ako z hľadiska súčastí, tak usporiadania sacharidov, určuje povahu antigénnych determinantov, ktoré sú základom sérologickej klasifikácie mnohých gramnegatívnych baktérií.

Rod Legionella získal svoj názov po júli 1976, po záhadnom ochorení, ktoré postihlo 211 osôb, z ktorých 34 zomrelo. Prepuknutie choroby bolo najskôr hlásené u osôb pôsobiacich v organizácii American Legion – asociácií amerických vojenských veteránov. Spomínaná organizácia sa zúčastnila osláv US Bicentennial (200. výročie udalostí, ktoré viedli k nezávislosti USA) vo Philadelphii. Epidémia choroby, ktorá vypukla práve v dňoch 200-ročného výročia podpísania Deklarácie nezávislosti – získala veľkú publicitu a spôsobila v USA veľké obavy. 18. januára 1977 bola ako pôvodca identifikovaná dovtedy neznáma baktéria, neskôr nazvaná Legionella.

Odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

www.legionella.sk

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Legionella na českej Wikipédii.