Leo Kestenberg

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Leo Kestenberg
Leo Kestenberg
politik, klavirista, hudobný pedagóg

Narodenie 27. november 1882
Ružomberok
Úmrtie 13. január 1962 (79 rokov)
Tel Aviv

Leo Kestenberg (* 27. november 1882, Ružomberok  –  † 13. január 1962, Tel Aviv, Izrael) bol nemecký a izraelský politik, organizátor, klavirista a hudobný pedagóg.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Leo Kestenberg sa narodil v Slovenskom Ružomberku v rodine kantora, ktorý syna ako prvý učil hrať na klavíri. Už ako 18-ročný navštevoval Kurz pre majstrov u známeho pianistu a skladateľa Ferruccio Busoniho a v roku 1904 sa presťahoval za svojím učiteľom do Berlína. Neskôr navštevoval konzervatórium Klindworth-Scharwenka a Sternovo konzervatórium, zároveň poskytoval súkromné hodiny klavíra.

Ako aktívny člen SPD sa zapojil do sociálno-demokratickej výchovy. Podieľal sa okrem iného na vydávaní literárnych a politických spisov Ernst Barlach, Oskar Kokoschka a Rosa Luxemburg. V rokoch 1929 – 32 bol námestníkom pruského ministerstva vedy, umenia a vzdelávania a začal rozsiahlu reformu hudobnej výchovy (tzv. Kestenbergove reformy). V rokoch 1923 – 1933 bol profesorom Vysokej školy v Berlíne-Charlottenburgu.

Po prevzatí moci národnými socialistami bol Kestenberg ako Žid škandalizovaný a z Nemecka odišiel do Prahy, kde pôsobil ako referent pre hudobnú výchovu na československom ministerstvo školstva a založil Medzinárodnú spoločnosť pre hudobnú výchovu. Po nemeckej okupácii Sudet v roku 1938 utiekol cez Paríža do izraelského Tel Avivu.

Tam sa stal riaditeľom orchestra Palestíny. Od roku 1945 sa zameral na činnosť v oblasti hudobného, ale aj politického vzdelávania a založil hudobný učiteľský ústav v Tel Avive, kde organizoval až do neskorého veku semináre pre hudobných pedagógov.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé zdroje[upraviť | upraviť zdroj]