Liber viaticus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Folio 69V: Miniatúra Zvestovania

Liber viaticus je breviár zhotovený niekedy v 50. rokoch 14. storočia, najneskôr roku 1364 pre biskupa Johannesa Noviforensisa. Ide o pergamenový kódex o 319 listoch v pomerne dobrom stave dodnes dochovaný (väzba nie je pôvodná a začiatok je vytrhnutý) a uložený v Knižnici Národného múzea (sign. XIII A 12).

Označenie Libier viaticus pochádza priamo z knihy samej, kde sa ako akési exlibris nachádza text „Liber viaticus domini Johannis, Luthomislensis episcopi, imperialis cancellarii“. Možno preložiť ako „Cestovná kniha pána Jána, biskupa litomyšlského, predstaveného kancelárie“, kódex teda mohol slúžiť Jánovi ako cestovný breviár, hoci nákladné zhotovenie skôr vzbudzuje prinajmenšom pochybnosti, že s knihou bežne cestoval.

Kniha je najmä známa svojou bohatou ilumináciou. Tú vykonal jediný maliar (anonymný, v literatúre známy ako Majster Libier viaticus), ktorý bol zrejme dobre vzdelaný, bol oboznámený ako s talianskou tak francúzskou maliarskou tradíciou. Maľba sa týkala ako niekoľkých veľkých figurálnych výjavov v iniciálách, drobnejších iniciál abstraktných a tiež drolerií.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • Jiří Fajt. Mistr Liber viaticus, Liber viaticus Jana ze Středy (č. kat. 14), in: FAJT, Jiří, ed. Karel IV., císař z Boží milosti: kultura a umění za vlády Lucemburků 1310-1437. Vyd. 1. Praha: Academia, 2006. ISBN 80-200-1399-7, s. 96–98.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Liber viaticus Jana ze Středy na českej Wikipédii.