Lipnerova rizňa

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lipnerova rizňa
Lipnerova rizňa

Lipnerova rizňa je približne 20-metrový skalný prah, ktorý sa nachádza v Malej Fatre mimo turisticky značkovaného chodníka. Je vyústením prudkého úzkeho žľabu, ktorý sa zvažuje smerom od Oštiepkovej muldy. Rizňa je pomenovaná najskôr podľa Žilinčana Pavla Lipnera, ktorý tu pri páde cez skalný prah v roku 1958 zahynul. Podľa údajov HZS na tomto mieste po páde zahynul aj Tibor Lenkei, lyžiar maďarskej národnosti.[1]

Počas zimnej sezóny v tejto lokalite pravidelne zasahuje HZS pri záchrane uviaznutých lyžiarov, ktorí pri voľnom pohybe v teréne schádzajú zo zjazdovky na Oštiepkovej mulde k dolnej stanici lanovky, no volia nesprávnu cestu a namiesto zjazdovky pod lanovkou alebo krajného pravého žľabu vchádzajú do uvedeného úzkeho žľabu končiaceho skalným prahom.

V tiesňave nad skalným prahom sú po oboch stranách skalné útvary, ktoré sú za zimných podmienok bez horolezeckého výstroja takmer nezdolateľné, cesta naspäť zo žľabu k Oštiepkovej mulde je pri bežných snehových podmienkach veľmi náročná, fyzicky aj časovo, s neustálym rizikom lavín.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]