Preskočiť na obsah

Luntová zámka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 04:01, 5. apríl 2013, ktorú vytvoril KLBot2 (diskusia | príspevky) (Bot: Odstránenie 1 odkazov interwiki, ktoré sú teraz dostupné na Wikiúdajoch (d:Q2243678))
Čínske muškety s luntovou zámkou z obdobia dynastie Ming (1368-1644)

Luntová zámka alebo tlejaková zámka je najstarší typ zámky na palných zbraniach. Začala sa používať v 15. storočí v arkebúzach a mušketách. Technológia bola prenesená do Ázie (India, Čína a Japonsko), kde sa udržala až do konca 19. storočia. V európskych armádach sa udržala do roku 1720, kedy bola kompletne nahradená kresadlovou zámkou.

Princíp

Na vrchu hlavne bola panvička - priehlbinka spojená kanálikom s vnútrom hlavne, neskôr chránená krytom. Pušný prach sa nasypal do hlavne, tu sa utesnil a doplnil strelou a menšia časť sa nasypala do panvičky. Nad panvičku bola na páčke tvaru písmena „S“ upevnená zápalná šnúra nazývaná lunta, čo bol v podstate tlejúci povrazec napustený octanom hlinitým.

Prvé luntové zámky nemali spúšťový mechanizmus. Pušný prach sa zapaľoval pritiahnutím spodnej časti páčky pridržiavajúcej luntu. To priblížilo tlejúcu luntu k panvičke, pušný prach sa vznietil a cez kanálik sa zapálila prachová náplň v hlavni. Neskoršie konštrukcie luntovej zámky už mali spúšťovú páku, ktorú udržiavalo v základnej polohe pero.

Výhody a nevýhody

Pred vynálezom luntovej zámky sa strelec musel tesne pred výstrelom sústrediť na ručné zapálenie pušného prachu v panvičke, čo zamestnalo jeho ruky a zároveň tak nemohol mieriť. To negatívne ovplyvňovalo jeho schopnosť trafiť sa do cieľa, v porovnaní s lukostrelcami boli teda mušketieri pomalí a neefektívni. Luntová zámka uvoľnila strelcovi ruky, umožňujúc mu mieriť a strieľať súčasne, neskoršie typy zbraní s touto zámkou mali aj mieridlá.

Luntová zámka je lacná a jednoduchá, vďaka čomu sa zbrane s touto konštrukciou objavovali ešte v 19. storočí (mimo Európy a Severnej Ameriky).

Zbrane s touto zámkou mali množstvo nevýhod:

  • zapálenie lunty chvíľu trvalo, v prípade náhleho prepadnutia boli teda strelci s týmito puškami prakticky vyradení z boja,
  • pušný prach bol za mokrého počasia zvlhnutý a dal sa len veľmi ťažko zapáliť,
  • horiaca zápalná šnúra v noci prezrádzala pozíciu strelca,
  • aj charakteristický zápach pálenej zápalnej šnúry priťahoval pozornosť nepriateľa.

Pozri aj

Externé odkazy