M.2

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Porovnanie mSATA a M.2

M.2, známe aj ako Next Generation Form Factor (NGFF), je špecifikácia vnútorných rozširujúcich kariet pre počítače a pridružené konektory. Nahrádza štandard mSATA, ktorý používa rozloženie a konektory PCI Express Mini Card. M.2 má flexibilnejšiu špecifikáciu a umožňuje použitie modulov s rôznymi šírkami a dĺžkami a kvôli pokročilejším funkciám je vhodnejšie ako mSATA pre pripojenie SSD diskov, ktoré sa najčastejšie používajú v ultrabookoch a tabletoch.

Poskytuje rozhranie PCI Express 3.0, Serial ATA 3.0 a USB 3.0. Záleží na výrobcovi, ktoré rozhrania bude podporovať. Konektor M.2 má rôzne prevedenia výrezov, ktoré určujú schopnosti hostiteľov a modulov a zabraňujú zapojeniu M.2 modulov do nekompatibilných konektorov.

Okrem podpory AHCI na logickej úrovni rozhrania podporuje špecifikácia M.2 aj NVM express (NVMe) ako logické rozhranie zariadení pre M.2 PCI Express SSD disky. Zatiaľ čo podpora AHCI zaisťuje spätnú kompatibilitu na úrovni softvéru s tradičnými SATA zariadeniami a operačnými systémami, NVM express je navrhnuté na plné využitie kapacity vysokorýchlostných PCI Express zariadení na vykonávanie mnohých vstupno/výstupných operácií súčasne.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku M.2 na anglickej Wikipédii.