Makrofotografia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Bublinky sódy vo fľaši — makrofotografia

Makrofotografia označuje fotografiu z veľmi blízkych vzdialeností; klasická definícia je, že obraz projektovaný na "rovine filmu" (čiže napríklad film alebo digitálny senzor) je rovnako veľký ako je veľkosť fotografovaného subjektu. Na 35 mm filme (napríklad), objektív musí mať schopnosť zaostriť na oblasť o veľkosti 24 × 36 mm alebo ešte menšiu, pretože to je veľkosť projektovaného obrazu na filme. Toto je tiež známe ako "zväčšenie na životnú veľkosť" alebo jednoducho 1:1.

V nedávnych rokoch sa pojem macro začal používať v marketingových materiáloch na označovanie schopnosti zaostriť na predmet z dostatočne krátkej vzdialenosti, aby pri bežnej 4×6 palcovej (102×152 mm) výslednej fotografii mal rovnakú veľkosť ako naživo alebo väčšiu. Toto však vyžaduje len zväčšenie približne 1:4, čo je omnoho ľahšie dosiahnuteľné výrobcami objektívov.

Výbava[upraviť | upraviť zdroj]

Makroobjektív Vivitar Series 1.

Existuje mnoho druhov vybavenia, ktoré umožňujú spraviť obrázok v požadovanej veľkosti. Tieto zahŕňajú:

  • Použitie špeciálne na to určeného objektívu nazvaného makroobjektív (niektorí výrobcovia ho nazývajú micro), ktorý ma dlhší valec na blízke zaostrovanie. Makroobjektív môže byť optimizovaný, aby podal najlepší výkon pri zväčšení 1:1. Niektoré makroobjektívy, ako napríklad Canon MP-E 65 mm f/2.8, môžu dosiahnuť ešte lepšie zväčšenie— až do 5:1 makro, prinášajúc tak štruktúru očí malého hmyzu, snehových vločiek a ďalších veľmi malých, ale detailných objektov na ostrú fotografiu. Zvyčajne je však bežnejšie pre fotografa použiť "štandardný" ( 1:1 ) makroobjektív, ako napríklad Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM
Medzikrúžky pre zrkadlovky.
Optical scheme of macrophotography using extension tube.
  • Umiestnením medzikrúžku medzi telo fotoaparátu a objektív. Medzikrúžok neobsahuje žiadne sklo; jeho jediný účel je posunúť objektív ďalej od filmu alebo digitálneho senzora. Čím ďalej sa objektív nachádza od filmu alebo senzora, tým bližšia bude jeho zaostrovacia vzdialenosť (a väčšie zväčšenie) a tmavší obraz. Medzikrúžky rôznych dĺžok môžu byť naukladané na seba, dovoľujúc tak väčšie miery zväčšenia a zároveň skracovania pracovnej vzdialenosti. S nasadenými medzikrúžkami fotoaparát často stratí schopnosť zaostriť do nekonečna.
Mech pripojený k zrkadlovke a obrátený objektív.
Macro photography using close-up lens.
Reversed lens macro photography optical scheme.
Optical scheme of macro photography using reversed-lens and telephoto lens.
  • Použitie 'mechu' medzi telom fotoaparátu a objektívom vzdiali objektív od roviny filmu. Podobné ako medzikrúžok, ale nastavovateľné.
  • Umiestnením doplnkovej približovacej šošovky pred objektívom fotoaparátu. Lacné šrobovateľné alebo nasúvateľné doplnky poskytnú blízke zaostrenie za veľmi nízke náklady. Kvalita je rôzna, pričom niektoré dvoj-prvkové doplnky môžu byť vynikajúce. Táto metóda funguje s fotoaparátmi, ktoré majú zabudované objektívy. Tieto šošovky pridávajú dioptrie k optickej sile objektívu, čím skracujú minimálnu vzdialenosť zaostrenia a umožňujú fotoaparátu dostať sa bližšie k subjektu.
  • Pripojenie telekonvertora medzi telo fotoaparátu a objektív. 1,4× alebo 2× telekonvertor dodá väčší obraz, čím pridá k makro schopnostiam. Podobne ako pri medzikrúžku, k filmu alebo senzoru sa dostane menej svetla a bude potrebný dlhší čas expozície. Avšak pracovná vzdialenosť zostáva rovnaká ako bez telekonvertora.
  • Použitím menšieho filmu alebo senzora. Napríklad použitie digitálneho fotoaparátu s menším senzorom prinesie dojem väčšieho zväčšenia. Zväčšenie malého výseku 35 mm negatívu bude mať za dôsledok taktiež väčší obraz. Fotografi môžu polemizovať či to je pravá makrofotografia, ale odhliadnúc od sémantiky, to môže umožniť políčko-vypĺňajúcu fotografiu, ktorá je rovnako veľká ako pôvodný subjekt.
  • Obrátením objektívu pomocou "reverznej súpravy". Tento špeciálny adaptér sa pripája namiesto filtra na prednej strane objektívu a umožňuje tak pripojiť objektív naopak. Je tak možné dosiahnuť výsledky s vynikajúcou kvalitou a zväčšením až do 4-násobnej životnej veľkosti pomocou relatívneho lacného, "štandardného" (nie špecificky určeného pre makro) objektívu. Pre fotoaparáty s plne elektronickou komunikáciou medzi objektívom a telom fotoaparátu, ako je napríklad Canon EOS, existujú reverzné súpravy, ktoré umožňujú všetky funkcie fotoaparátu, vrátane merania pri otvorenej clone. Ak sa tento spôsob použije v kombinácii s medzikrúžkami alebo mechom, tak sa dá poskladať relatívne lacný, ale veľmi flexibilný makro systém.
  • Otočením objektívu menšej ohniskovej vzdialenosti pred normálne namontovaným objektívom použitím veľmi lacného "macro coupler", ktorý používa dva samčie filtrové závity na vzájomné spojenie objektívov. Tento spôsob umožňuje väčšine fotoaparátov uchovať si plnú funkčnosť elektronickej komunikácie s normálne namontovaným objektívom na funkcie ako meranie pri otvorenej clone. Pomer zväčšenia je vypočítaný vydelením ohniskovej vzdialenosti normálne namontovaného objektívu ohniskovou vzdialenosťou obráteného objektívu. Pokus o automatické zaostrovanie s touto technikou môže spôsobiť poškodenie fotoaparátu alebo objektívu. Pracovná vzdialenosť je výrazne zredukovaná v porovnaní s originálnym objektívom.

Technické aspekty[upraviť | upraviť zdroj]

Príklady[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy (v angličtine)[upraviť | upraviť zdroj]