Medzinárodné letisko slobody Newark

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Letisko Newark

Medzinárodné letisko slobody Newark (angl. Newark Liberty International Airport), do roku 2002 Medzinárodné letisko Newark (Newark International Airport) , je medzinárodné letisko v New Jersey v USA. Je asi 24 km juhozápadne od Midtown Manhattanu (New York). Letisko prevádzkuje Prístavný úrad New Yorku a New Jersey, ktorý tiež riadi dve najväčšie letiská v New Yorku - JFK International Airport a LaGuardia Airport. Newark je desiate najvyťaženejšie letisko v Spojených štátoch.

V roku 2008 letisko Newark odbavilo cez 35,4 miliónov cestujúcich (pre zrovnanie: letisko JFK 47,8 miliónov a LaGuardia 23,1 miliónov). Celkom asi 107 miliónov cestujúcich používalo letisko v New Yorku v roku 2008, takže New York je z hľadiska počtu pasažierov najrušnejší vzdušný prístav v USA a druhý najrušnejší na svete (po Londýne).

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Newark airport bolo prvé hlavné letisko v Spojených štátoch, bolo otvorené 1. októbra 1928.

Newark bol počas druhej svetovej vojny uzavrený pre osobnú dopravu a prevzala ho armáda USA.

Prístavný úrad New Yorku a New Jersey prevzal letisko v roku 1948 a zásadne investoval do letiskovej infraštruktúry, otvorením novej dráhy a hangárov a rekonštrukcia letiskového terminálu. Letecká doprava bola obnovená toho istého roku.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]