Medzinárodný deň mieru

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Vlajka OSN

Medzinárodný deň mieru (angl. International Day of Peace) každoročne nastáva 21. septembra. Je venovaný mieru a oslavuje ho mnoho štátov, politických zoskupení a ľudí.

Pri oslave v New Yorku v sídle OSN zvoní „Peace Bell“ (Mierový zvon). Zvon bol odliaty z mincí darovaných deťmi zo všetkých kontinentov. Na boku zvona je napísané „Long live absolute world peace“ - Nech žije úplný svetový mier.

História[upraviť | upraviť zdroj]

1981[upraviť | upraviť zdroj]

Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov deklarovalo v rezolúcii sponzorovanej UK a Kostarikou, tretí utorok v septembri, regulárny otvárací deň rokovaní Valného zhromaždenia ako Medzinárodný deň mieru venovaný pripomenutiu si a posilneniu ideálov mieru

1982[upraviť | upraviť zdroj]

Utorok 21 September 1982 bol prvý Medzinárodný deň mieru.

2014 – Právo na mier (Right to Peace)[upraviť | upraviť zdroj]

Témou Medzinárodného dňa mieru v roku 2014 je právo ľudí na mier, potvrdzujúc sľub Spojených národov v Deklarácii OSN na právo národov na mier, ktorá uznáva, že propagácia mieru je vitálna pre celkové užívanie všetkých ľudských práv.

Na pripomenutie tohto dňa thinkPEACE Network (sieť mysliaca na mier) bude propagovať zábavný program "Sólo pre mier", ktorý bude uvedený vo viac ako 50 kluboch po svete. Globálna iniciatíva Vlny láskavosti oslavuje tento deň globálnymi meditačnými akciami.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku International Day of Peace na anglickej Wikipédii.